Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Fykosí fyziklání 2017

Ve dnech 16. a 17. února se dva týmy z naší školy, Klingoni (Jaromír Mielec, Jan Hertl, Roman Janků, Jaroslav Hrubý a Radek Zajíček) a Mickeyho klubík (Jan Przezwiecki, Jan Vysloužil, Vojtěch Cuberek, Vojtěch Molin a Pavel Kraus), zúčastnily fyzikální soutěže Fykosí fyziklání, která se konala na půdě MFF UK v Praze.

První den jsme si mohli vybrat z velmi zajímavých přednášek a ještě zajímavějších exkurzí do laboratoří Univerzity Karlovy. Například jsme se dozvěděli, proč se na klavíru střídají dvě a tři černé klávesy, pohráli si s pokusy z elektrostatiky a vyslechli si zajímavou přednášku o meteorologii.

Samotná soutěž probíhala až následující den. Průběh soutěže je velice jednoduchý. V zapečetěné obálce dostanete sadu základních úloh, které začnete na pokyn organizátorů řešit. Za každou správně vyřešenou úlohu dostanete body a novou úlohu. Cílem je samozřejmě získat co největší počet bodů během tříhodinového limitu. Složitost úloh se postupně zvyšuje a žádný z týmů nevyřešil všechny úlohy, i když někteří tomu byli blízko.

Výsledky jsme mohli průběžně sledovat, ale nakonec byly i trochu nervy, neboť půlhodinu před koncem bylo pořadí zmraženo, a nám tak nezbývalo nic jiného než doufat. Nakonec jsme ale byli příjemně překvapeni, neboť v kategorii A jsme se umístili na skvělém devátém místě v rámci týmů z České i Slovenské republiky a obstáli v těžké konkurenci. Druhý tým bohužel tak úspěšný nebyl, ale nasbíral spoustu zkušeností, které může zužitkovat příští rok.

Ze soutěže jsme byli nadšeni a doufáme, že příští rok výsledek zopakujeme, nebo ještě vylepšíme, byť bez některých členů týmu Klingonů, kteří se letošním školním rokem s naší školou rozloučí.

 

Roman Janků, oktáva B

 

Podrobné výsledky soutěže: http://fykos.cz/akce/fyziklani/poradi

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873