Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Jak se věci mají aneb návštěva Buddhistického centra

Holt není jiný způsob, jak v Ostravě získat neobvyklý životní vhled a zkušenosti, než vystoupit na tramvajové zastávce Stodolní a nechat dít se vůli boží.

Učinili jsme tak. Studenti oktáv navštěvující maturitní seminář společenských věd stanuli v odpoledních hodinách před Buddhistickým centrem. Někteří v očekávání, někteří značně skeptičtí, ale všichni v povznesené náladě, že jakožto seminář humanitních věd máme možnost zúčastnit se besedy. Nechali jsme exaktní vědy a žárlivost na jejich rozmanitý akademický život za sebou a vstoupili jsme do Buddhistického centra, kde jsme se usadili na barevné polštářky na podlaze a nechali si vysvětlit základy buddhistického učení.

Jsem si jistá, že určitý reprezentativní vzorek studentů po celou dobu přednášky věděl, oč běží, neboť jsme předem načerpali nikoli nepodstatné informace ve škole.  Ale jak je známo, život zdaleka není jenom o učení a vstřebávání faktů. Jde hlavně o to ho prožívat a užívat. Snažili jsme se.

Téměř všichni jsme se statečně postavili, i když spíše posadili, výzvě v podobě skupinové meditace. Chtěla bych říct, že jsme se po celou dobu chovali s důstojností vlastní poslednímu ročníku výběrového gymnázia. Někteří při meditaci potlačovali smích, jeden člen naší skupiny v průběhu meditace opustil místnost a asi nikdo z nás nedosáhl duševního pokroku.

V čase pro dotazy jsme se vynasnažili naši reputaci trochu vylepšit, abychom posléze zjistili, že nebylo co napravovat, neboť smích je prý pozitivní reakce a to je to, co se počítá.

Získali jsme nakonec nějaký ten střípek moudrosti či dotek porozumění? Ale ano. Slovo dharma se v buddhismu překládá jako „jak se věci mají“ a označuje všechny Buddhovy nauky. Z tohoto důvodu Viktor Rímeš, který nás provázel skupinovou meditací a na něhož byly mířeny závěrečné dotazy, říká: „Jednou bych rád poznal, o co tady na tom světě vlastně jde a jak to všechno funguje, protože zatím to úplně nevím.“ A já jsem si jistá, že jak jsme tam všichni ve svých osmnácti a devatenácti letech seděli na polštářcích na zemi, před sebou čtyři vyobrazení Buddhy, první velká rozhodnutí a důležité zkoušky, chápali jsme pravdivost tohoto výroku tak, jako nikdo jiný.

Tereza Genserková, oktáva A


Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873