Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Kterak jsme se nestaly budoucími studentkami ČVUT aneb Energetická olympiáda z pohledu humanitně zaměřeného člověka

Když bylo naší třídě hned první školní den oznámeno, že se dne 18. 10. 2019 koná již druhý ročník Energetické olympiády, nechalo mě to ze začátku zcela chladnou. Soutěž, kterou pořádá společnost Energetická gramotnost ve spolupráci se společností ČEPS a s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze, nezní jako něco, po čem by má humanitně zaměřená duše dychtivě žíznila každý den, avšak i přesto jsem se této pozoruhodné a poněkud složité olympiády spolu se svými kamarádkami, spolužáky a dalšími třídami nakonec zúčastnila. Bylo to vážně tak lehké, jak to mělo být? Opravdu se tam nevyskytovaly žádné příklady či jiné fyzikální záludnosti, jak mi bylo slibováno? Potřebovali jsme skutečně jen schopnost skvěle googlit a vyhledávat informace? Jak náš tým s překrásným názvem „Spánkový deficit“ nakonec dopadl? Čtěte dále a dozvíte se dosud nepoznané!

Proč jsem se dobrovolně zúčastnila něčeho, co slibuje jako výhru 50 tisíc korun a má ve sloganu „Dostaňte se na FEL ČVUT v Praze a FEKT VUT v Brně bez přijímaček,“ když chci jít v budoucnu na humanitně zaměřenou fakultu? Abych byla upřímná, udělala jsem to z jednoho prostého důvodu. Jednoho podzimního dopoledne mi bylo mou kamarádkou řečeno, že se jedná o lehounkou soutěž, ve které nebudou žádné příklady, fyzika či matematika, takže to všechno určitě hravě zvládnu. Dále jsem zjistila, že díky olympiádě získám nějaké ty plusové bodíky do fyziky (ty se hodí vždycky), když už mě i to učivo sexty straší v nočních můrách a 10/10 možných bodů mi v případě písemek opravdu nehrozí.

Co si budeme povídat, realita olympiády byla stejně nakonec úplně jiná. Když jsme s naším týmem složeným ze dvou humanitně zaměřených dívek a již zmíněné kamarádky, která má k fyzice mnohem blíže než my, v pátek 18. 10. 2019 skutečně zasedly k počítačům a ujaly se vyplňování daného „testu,“ hrůzou z příkladů se mi až zježily vlasy. Energetická olympiáda měla sice „pouze“ 26 otázek, avšak když z nich byly některé reálné příklady, při kterých musíte zapojit vaši inteligenci a matematickou či fyzikální zdatnost, myslela jsem si, že tam sedím opravdu úplně zbytečně. Má druhá kamarádka, která byla stejně jako já ráda, že může googlit alespoň nějakou tu teorii, si spolu se mnou nešťastně povzdychovala nad rozsáhlými zadáními, které soutěž obsahovala. Byť jsme dlouhou dobu jen četly texty, jež jsme stejně nechápaly, bylo na třetí z nás to vypočítat. Kalkulačka, blok s papíry, propiska a internet však i přesto byli našimi skvělými pomocníky. My, humanitně zaměřené osoby, jsme udělaly ale také podstatný kus práce, protože zatímco má fyzikálně zaměřená kamarádka dramaticky a soustředěně počítala, zjišťovaly jsme, jak to je vlastně s účty či s takovou kotlíkovou dotací.

Otázky v soutěži dle mého nebyly špatné, byť se jejich formulace zdála být místy hodně zdlouhavá a nepříjemná. O příkladech, které tam být původně prý ani neměly, se raději nezmiňuji, protože to zkrátka není můj obor. Ona „teorie“ ve formě otázek na ceník elektřiny, problematiku zpracování veškerých odpadů v ČR či snad energeticko-klimatický balíček však byla dle mého uvážení v pořádku, protože co si budeme povídat, energie jsou něco, co se nás týkalo, týká a týkat i bude. Dozvědět se něco z takového soudku pro mě nebylo v žádném případě na škodu.

Myslím si, že Energetická olympiáda je sama o sobě určitě zajímavou záležitostí. Energie, její zpracování, jaderné elektrárny a takové chytré elektroměry jsou totiž něco, co se nás v budoucnu bude týkat více a více, a proto si myslím, že účast v této soutěži může studentům předat něco, co ve škole v hodinách jen tak nedozví. Vyhledala jsem zajímavé informace, zjistila něco nového, párkrát se zhroutila nad větou „Proveďte výpočet a rozhodněte, která z nabízených variant bude pro vás výhodnější při roční spotřebě elektřiny 1000 kW,“ avšak i přesto mohu říci, že jsem si dané vyučovací hodiny určené právě na tuto olympiádu vážně užila. Řekla bych, že jsme navíc s kamarádkami tímto utužily naše přátelství a společně se nad některými otázkami zasmály. Existuje snad něco lepšího?

K mému překvapení jsme dokonce skončily v čase 01:49:52 s 18 správnými odpověďmi z 26 otázek na 191. místě, což si myslím, je vcelku úspěch, vzhledem k tomu, že 18/26 je na někoho, kdo se v těchto sférách nepohybuje, obdivuhodný výkon. Soutěže se navíc mohli zúčastnit všichni studenti středních škol a gymnázií z celé České republiky, takže právě i tato skutečnost nás velmi potěšila a namotivovala. Kdo může říct, že měl 18/26 odpovědí správně a z celé České republiky se ocitnul na krásném 191. místě, když týmů bylo dohromady 418?

Když pomlčíme o tom, že naši spolužáci alias tým Fanklub Jaromíra Soukupa skončili těsně pod postupovou příčkou prvních třiceti míst, tato soutěž nám vcelku zvedla ego. A to se v případě takového oboru, když dvě třetiny našeho týmu byly humanitně zaměřené, vážně vyplatí.

Na závěr bych jen chtěla říci, že jsem upřímně ráda za možnost zúčastnit se této soutěže. K tomu všemu jsem navíc zjistila, že byť se ve škole učíme plno věcí, to největší nám stále ještě uniká. Informace o daních, elektřině, účtech za vodu a plyn, energii, ale i o takové kotlíkové dotaci se nám do života budou určitě hodit – a ve škole nám to zkrátka nikdo nepředá. Alespoň, že tato olympiáda má ambice to trošku změnit. Tak snad se jí to bude dařit s každým rokem lépe a lépe.

 

Kateřina Rusnoková, sexta

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873