Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Naši malí (velcí) chemici z tercie a jejich úspěchy

Nejdříve je čekala chemická olympiáda, v níž slavila úspěch Martina Vykouřilová (3. B), která se dostala do krajského kola a jako jedna z nejmladších získala krásné 10. místo. Ve školním kole byli také úspěšní Vít Říha (3. B) a Ondřej Stupka (3. A), kteří měli tu smůlu, že jim chybělo pouze 0,5b a 1b na postup.

Další chemická soutěž, které se terciáni účastnili, byla KORCHEM. Pořádá ji každoročně PřF OU a probíhá od října do dubna. Žáci měli za úkol vypracovat tři série úkolů, hádanek, výpočtů a nemohla chybět ani praktická část – domácí experimenty. Nakonec ze 139 přihlášených pouze 26 žáků zvládlo splnit všechna tři kola. Byli mezi nimi Vít Říha (3. B), který získal 15. místo, a Matěj Olchawski (3. A), který si vybojoval nádherné 2. místo (i přes svůj velmi originální způsob skládání filtračního papíru). 20 nejúspěšnějších malých chemiků bylo pozváno dne 3. 6. na vyhodnocení soutěže, kde obdrželi diplom a velké množství cen, zhlédli také řadu efektních pokusů, které si pro ně připravili autoři KORCHEMU.

Matěj Olchawski se účastnil také Fotosoutěže Svět (je) chemie, kterou pořádá VŠCHT Praha. V této soutěži je úkolem vyfotit libovolný chemický jev, reakci nebo pokus. Matěj se sice neprobojoval do velkého finále, ale jeho fotografie Ledové království byla vybrána odbornou porotou do kalendáře na rok 2019. Tuto fotografii jste mohli obdivovat celý květen na nástěnce vedle kabinetu chemie.

Protože se terciáni mohou znovu účastnit  všech zmíněných soutěží ve stejných kategoriích i příští rok, přejeme jim hodně štěstí a mnoho dalších soutěžních úspěchů nejenom v chemii.