Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Osmičková výročí a vznik ČSR – školní projekt

Studenti prim vytvořili v rámci výuky dějepisu zdařilé plakáty připomínající 100. výročí vzniku republiky. Jejich práce bylo možné si do konce prosince prohlédnout ve vestibulu školy.

Terciáni navštívili katedrálu Božského Spasitele v centru Ostravy. V průběhu výukového programu „Živá katedrála“ se seznámili nejen s historií stavby, ale i města a pracovali s kopiemi historických dokumentů nalezených v časové kapsli ve věžích katedrály. V prostoru katedrály pak plnili praktické úkoly a své objevy zaznamenávali do připravených pracovních listů.

Kvarta vyrazila na komentovanou vycházku „Ostrava prvorepubliková.“ Prohlídka rodného města začala před jednou z tehdejších dominant Moravské Ostravy, tzv. Novou radnicí, a skončila před budovou Domu umění (dnešní GVUO). V průběhu procházky centrem Ostravy se studenti dozvěděli mnoho zajímavého především o architektuře, kultuře a o významných osobnostech, které ovlivnily společenský, hospodářský nebo politický život našeho města.

Sextáni si v Ostravském muzeu prohlédli výstavu „Ostrava 1918 – 1938“, která představila exponáty z muzejních i soukromých sbírek, technické a architektonické modely, historické dokumenty, fotografie, umělecké sbírky, osobní předměty významných osobností, a viděli také speciální část výstavy věnovanou projekci autentických filmových dokumentů zpracovaných do pásma Ostravského filmového zpravodaje.

Studenti septim se v rámci školního projektu setkali s pamětnicí únorových událostí roku 1948, paní Evou Langrovou, která se s nimi přišla podělit o svůj životní příběh. Vyslechli si také zajímavou přednášku dr. Hutečky z partnerské univerzity v Hradci „Češi na frontách první světové války“ o osudech našich vojáků, kteří bojovali ve Velké válce za svou vlast Rakousko – Uhersko.

Studenti dějepisného semináře se aktivně zúčastnili zážitkového workshopu organizace Post Bellum „Lidi to tak nenechaj“. Dostali příležitost vžít se do uvažování jednoho studenta v poválečném Československu roku 1949, kdy komunisté utahovali oprátku. Společnost byla pod tlakem, represe se stupňovaly a poválečné nadšení ochladlo. Studenti si vyzkoušeli, zda by měli odvahu postavit se režimu. Zhodnotili, co všechno musel vzít onen student v úvahu a co bylo v sázce. V závěru pak svá rozhodnutí srovnali se skutečným příběhem pamětníka. V centru PANT si studenti poslechli přednášku „Od komunistického puče až k pražskému jaru“, z cyklu Osudové osmičky připraveného Filozofickou fakultou Ostravské univerzity, o událostech nedávné minulosti, tedy o letech 1948 a 1968, uznávané ostravské historičky prof. Niny Pavelčíkové, která ve své přednášce odkryla roky 1948 a 1968 v souvislosti s nejnovějšími fakty a historickými prameny dlouhá léta zamčenými v archivech. V rámci projektu zhlédli studenti také výstavu v Galerii výtvarného umění Ostrava „Černá země? Mýtus a realita“, která představila výtvarnou a uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu mezi léty 1918 –1938.

 

Mgr. Eva Skotnicová, Ph.D.

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873