Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Proběhlo valentinské Fyziklání 2020

V pátek 14. února se pod střechami TOP Hotelu Praha uskutečnil další ročník oblíbeného Fyziklání, jedné z nejnavštěvovanějších tuzemských fyzikálních soutěží, kvůli níž se do české metropole každoročně sjíždí stovky nejen českých, ale také zahraničních týmů a na kterou naše gymnázium coby pravidelný účastník i letos vyslalo svou výpravu, odhodlanou srdnatě zabojovat o co nejlepší umístění.

Tým Štěrkopísek ve složení Hynek Dráždil, Tomáš Dzik, Lucie Kunčarová (8. A), Zdeněk Legerský (7. A) a Radomír Mielec (sexta), doprovázený paní profesorkou Plachtovou, však do cílové destinace dorazil již den před konáním klání a nakonec v ní strávil čtyři dny. Ty se ovšem v žádném případě nenesly ve znamení prokrastinace, neboť organizátoři si pro soutěžící připravili pestrý doprovodný program zahrnující nemálo zajímavých exkurzí a poutavých přednášek pod záštitou Univerzity Karlovy. Dozvěděli jsme se například, jak docílit opravdové levitace magnetu (byť po omezenou dobu), jak moc je těžké uměle vytvořit magnetickou indukci tak, aby dosahovala hodnoty větší než 1 tesla (což je základní jednotka) či co vše obnáší práce ve hvězdárně. Pomyslnou třešničku na dortu představoval velmi společensky pojatý večírek v Rezidenci primátora Prahy.

O zábavu během soutěže samotné se pak postaral zdánlivě nekonečný arzenál příkladů, díky nimž vymezený čas tři hodiny uplynul neuvěřitelně rychle. Po urputné bitvě, které nechyběly jak extatické výkřiky, tak výlevy původem z čiré frustrace, naše výprava nakonec v konkurenci dalších 200 rivalů vybojovala solidní 53. místo.

Z našeho hlavního města jsme si neodvezli pouze žaludky plné vynikajícího jídla a velké množství nakradených propisek, ale především nespočet zážitků a nově nabytých vědomostí, nicméně po zkušenostech s některými příklady můžeme směle říct, že není radno podceňovat kladky. Takže pozor na ně.

 

Tomáš Dzik, oktáva A

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873