Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

S knihou v ruce

tercie A, napsala: Natálie Vicherková

Ve středu 13. 2. jsme se hned po první vyučovací hodině vydali do centra Ostravy. Cesta nám utekla rychle a už jsme šli směrem k Sýkorovu mostu, poblíž kterého se knihovna, do které jsme měli namířeno, nachází. Jakmile jsme si odložili bundy a všichni se pohodlně usadili, mohla přednáška začít. Po celou dobu bylo v místnosti hrobové ticho. Všichni jsme paní knihovnici poslouchali a snažili jsme si zapamatovat co nejvíce názvů knih, které nám byly postupně představovány. Šlo hlavně o knížky pro děti naší věkové kategorie, avšak já si myslím, že některé ze zmíněných by se určitě líbily i starším či mladším čtenářům. Své by si v této knihovně našel zkrátka opravdu každý. Paní u každé knihy povyprávěla, o čem je, a občas dodala, jaký má na ni názor ona sama nebo jestli byla filmově zpracována.  Byla nám představena spousta knížek různých délek a žánrů. Některé pojednávali o smrti, jiné zase o lásce, rodinných problémech či o strašidlech. Poté jsme měli možnost si knihy sami prohlédnout. Hodně nás zaujaly knížky, ve kterých bylo něco, co v obyčejných knihách nenajdete. Dejme tomu, že knížka vyprávěla o drakovi. Na stránce, kde se o něm psalo, byl kousek „dračího křídla“, na které jsme si mohli sáhnout. Samozřejmě že nebylo pravé, ale podle mě to vyvolává u čtenáře ještě silnější dojem z knihy a takové knížky budou čím dál více rozšířenější. Jak jsme se později k naší smůle dozvěděli, tyto knihy si nemůžeme půjčit domů. Pak už bohužel nastal čas na návrat a my museli ve škole strávit poslední hodinu.

Přednáška se celé naší třídě moc líbila a odnesli jsme si z ní hodně tipů na knihy, které si do budoucna přečteme. Doufáme, že to nebyla naše poslední exkurze do této knihovny, a už teď se těšíme na další.

 

tercie B, autorky: Martina Vykouřilová a Adéla Mrowiecová

Dne 13.2. jsme navštívili Knihovnu města Ostravy v centru. Téma besedy bylo „S knihou v ruce“. Paní knihovnice mluvila o všech možných knihách žánru Young Adult, neboli o knížkách vhodných pro naši věkovou kategorii. Bylo to skvělé, máme dlouhou řadu doporučených knížek, jež nás velmi zaujaly. Plánujeme si je v budoucnu přečíst. Beseda nás hodně naplnila a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Konkrétně byly představeny například knihy: Kniha hřbitova; Řvi potichu, brácho; Skleněný trůn; Jen jestli si nevymejšlíš a řada dalších.

Ukázka ze sbírky Jen jestli si nevymejšlíš:

 

   BORDELÁŘ
Shel Silverstein

 

Kdo tady bydlí? Měl by se stydět!
Trenýrky pověsil na kliku
a jeho bunda je, tak jak ji sundal,
přivřená v přecpaném šuplíku.

Knížky se válejí na posteli,
pod postelí zase peřiny.
Ne zrovna svěží ponožky leží
hned vedle včerejší svačiny.

Ze skříně čouhá zlomená lyže,
pod židlí špinavé svršky se vrší.
Jen halabala na lustru šála,
v ní mají pelech dva plši.

Kdo tady bydlí? Měl by se stydět!
Jan, nebo Dan, nebo Tonda? A hrome!
Ž
e je to můj pokoj? Mně se to zdálo
od začátku nějak povědomé…

 

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873