Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Septima uspěla v inovační soutěži

Septima uspěla v inovační soutěži

Ačkoli jsme neměli skoro žádné informace o tom, co nás čeká, byli jsme natěšeni a odhodláni vybojovat dobrý výsledek i v této pro nás neznámé soutěži.

V podstatě jediné informace, které jsme dostali, byl časový harmonogram. Z něho jsme se dozvěděli, že soutěž bude celodenní, v dopolední části budeme společně tvořit projekt, v odpolední části bude mít každý z dvaceti týmů čas na prezentaci před porotou. Vyhlášení výsledků bude ve večerních hodinách.

Porota byla složena zejména z novinářů a členů společnosti Citi Bank, která tuto soutěž zastřešuje, včetně jejího ředitele. Letos soutěž poprvé probíhala ze známých důvodů online, skrze Microsoft Teams. Chtěli bychom rozhodně pochválit organizátory, protože se s tím poprali opravdu dobře. Nenarazili jsme na skoro žádné technické potíže, což opravdu oceňujeme.

Sešli jsme se tedy již v 8 hodin na Teamsech a čekali až nám organizátoři skrze Facebook oznámí, co vlastně bude naším úkolem. Dozvěděli jsme se to záhy a zadání nás velmi mile potěšilo. Naším úkolem bylo navrhnout způsoby řešení problémů distanční výuky. Takovéto téma jsme uvítali, jelikož se jedná o prostředí, ve kterém se už skoro rok pohybujeme a máme to skutečně z první linie. Řekněme si na rovinu nedostatků v distanční výuce není málo, takže bylo docela dost oblastí, na které jsme se mohli zaměřit, a které potenciálně vylepšit.

My jsme se v první řadě zaměřili na problém žáků, kteří nemají přístup k počítači, k internetu, nebo v nejhorším případě ani k jednomu, protože, jak všichni víme, tak distanční výuka se točí kolem internetu a techniky. Na toto téma se koneckonců zaměřilo dost týmů a bylo určitě zajímavé sledovat, jaké nápady a taktiky týmy vymyslely.

Naše řešení založené na nahrávání online hodin, distribuci flash disků a využití počítačů v uzavřených knihovnách, bylo mezi ostatními jedinečné, což nám určitě dost pomohlo, jelikož hodně týmů přišlo s podobnými nápady a řešeními. Ovoce nám přinesla také skutečnost, že jsme opravdu jako jedni z mála měli vyřešené financování našeho projektu, což se porotě velmi líbilo.

Večer jsme napjatě očekávali vyhlášení a dočkali jsme se. Nakonec jsme se umístili na 2. místě za týmem studentů z Hradce Králové, jejichž řešení jsme sami při prezentaci ocenili a myslíme si, že jejich výhra byla naprosto zasloužená.

Za celý tým, Matyáš Poledník

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873