Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Skvělé výkony našich studentů v krajském kole Astronomické olympiády

V krajském kole Astronomické olympiády navázali naši studenti na skvělé úspěchy z předešlých let. Přestože se Astronomická olympiáda řadí mezi nejnáročnější přírodovědné soutěže, každoročně, již od prvního ročníku, se nám daří probojovat se do celorepublikového finále, případně postoupit do mezinárodního kola této soutěže.

Soutěž je náročná především řešením úloh z astrofyziky, které vyžadují vysokoškolský matematický aparát. Na krajská kola proto připravujeme studenty v rámci Astronomického kroužku, který mohou pravidelně navštěvovat. Letošního krajského kola se ve čtyřech kategoriích zúčastnil rekordní počet našich studentů, především z prim. Studenti z těchto tříd projevují velký zájem o řešení přírodovědných soutěží a jsou v nich obzvlášť úspěšní.

Krajské kolo kategorie A-B řešili studenti kvinty Radomír Mielec a Josef Knápek a student 7. A Tomáš Dzik. Tomáš získal 9. místo, Josef 5. místo a Radomír 3. místo v kraji.

Radomír Mielec si svým třetím místem zajistil postup do celorepublikového finále, ve kterém skončil na 13. místě.

V kategorii C-D skončil Radomír Mielec na 3. místě a Josef Knápek na 2. místě. Tentokrát si postup do finále zajistil svým skvělým úspěchem Josef. Finále této kategorie se bude konat na Slezské univerzitě v Opavě začátkem května. Snad se Josefovi podaří opět probojovat do mezinárodního kola stejně jako v loňském roce, kdy reprezentoval Českou republiku na Srí Lance.

V kategorii E-F řešil krajské kolo Matěj Olchawski z 3. A, který skončil na 17. místě.

 Největší zastoupení jsme měli v krajském kole kategorie G-H. Tuto kategorii řešilo celkem 14 studentů z prim a sekund. Mezi úspěšné řešitele krajského kola se zařadil Filip Dyl - 15. místo, Lada Srpová – 12. místo, Eva Barčová – 9. místo, Eva Knápková – 6. místo.

Nejlepších výsledků v této kategorii dosáhla Stela Srpová z 1. A, která vyhrála  krajské kolo, a Matěj Ševčík z 1. B, který skončil na 2. místě. Oba studenti se tak probojovali do pražského finále 17. 5.

Těmito skvělými výsledky jsme se opět zařadili mezi nejúspěšnější školy v rámci České republiky a obhájili jsme prvenství v Moravskoslezském kraji.

Gratuluji všem studentům, kteří se zapojili do řešení Astronomické olympiády, a věřím, že je náročnost úloh neodradí od dalších ročníků.

 

Mgr. Lenka Plachtová

 

výsledky krajského kola: https://olympiada.astro.cz/201819_krajske_vysledky-GH-0.html

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873