Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Soutěžíme všemi deseti

Soutěžíme všemi deseti

Myslím, že každý, kdo kurzem prošel, potvrdí, kolik času mu rychlé psaní na počítači šetří a jak velkou výhodou je, když se můžete plně soustředit na obsah psaného textu – správné klávesy si prsty najdou samy.

V letošním roce se dva naši nejšikovnější psavci, Daniel Chrenko z primy a Julie Priesolová z tercie B, rozhodli otestovat své schopnosti a pevnost svých nervů na soutěžích. Přestože naši studenti zatím v konkurenci nejlepších závodníků z celé republiky v kategorii do 16 let do bojů o medaile nezasáhli, oba dosáhli výborných výkonů přesahujících 200 čistých úhozů za minutu.

 V mezinárodní internetové soutěži se Danielovi podařilo splnit kritéria věkové kategorie 13 – 16 let a stal se držitelem certifikátu Intersterno.

 

Podrobnosti o soutěžích si můžete přečíst v Danielově komentáři:

 V pondělí 6. června a v úterý 7. června se konala na mé bývalé základní škole Kosmonautů 15 celorepubliková soutěž studentů 1. ročníků SŠ a žáků ZŠ v psaní všemi deseti na klávesnici.

 Můj cíl byl neskončit v poslední desítce, protože tam byla velká konkurence - téměř samí středoškoláci. A to jsem splnil – skončil jsem 55. z 67 soutěžících.

 První disciplína byl bodovaný trénink. Spočíval v tom, že jsme měli 25 jednominutových opisů a strhávalo se 100 úhozů za neopravenou chybu.  Tato disciplína mi šla nejlépe. Napsal jsem 237,8 úhozů za minutu, což je sice dobré, ale na vítězných asi 650 úhozů za minutu opravdu nemám.

 V úterý jsme soutěžili v dalších disciplínách – třech desetiminutových opisech. Nejhorší byl poslední opis, protože se strhávalo 100 úhozů za neopravenou chybu. I když jsem se snažil, měl jsem 4 chyby. Průměrně jsem dosáhl i s penalizací 210 úhozů za minutu.

Takové soutěže jsem se zúčastnil poprvé, takže jsem nevěděl, jakou mám zvolit taktiku. Už se těším na další ročník, kde se správnou taktikou skončím na nějakém lepším místě.

Zkušenosti jsem využil hned v další soutěži, která se konala v Opavě. Tam jsme nejeli osobně, ale domluvili jsme se s paní Zaviačičovou a připojili jsme se na dálku z počítačového kroužku. Jednalo se o bodovaný trénink. Protože jsem věděl, jakou zvolit taktiku, napsal jsem 243,7 úhozů za minutu, což je více, než na základní škole Kosmonautů 15.

 Mgr. Veronika Bartoňková a Daniel Chrenko

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873