Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Týden vědy na Jaderce

Ve dnech 18. – 23. 6. 2017 jsem se zúčastnila Týdne vědy na Jaderce. Jedná se o akci určenou pro středoškoláky. Každý si mohl dle svých zájmů vybrat přednášku, exkurzi a miniprojekt.

Hned první den jsem si poslechla zvolenou přednášku Pevné, pevnější, nejpevnější od Ing. Aleše Materny, Ph.D. Ujasnili jsme si některé základní pojmy v oblasti popisu materiálů. Dozvěděli jsme se, že velmi zajímavé je pavoučí vlákno. Jeho pevnost je na úrovni oceli, ale i přes to se může natáhnout až o 40%. Dále byly zmíněny fullereny, grafen nebo vesmírný výtah. Po přednášce následovalo měření našeho miniprojektu. Já jsem si zvolila Měření kosmického záření, na němž jsem pracovala společně s dalšími studenty gymnázií z různých koutů České republiky. Náš tým vedla absolventka FJFI ČVUT Ing. Dagmar Kyselová. Kosmické záření jsme nemohli měřit na zemi, proto jsme se dopravili na letiště v Příbrami. Do letadla jsme s sebou dostali několik detektorů, vyletěli jsme do výšky asi 4 km, kde nás opustilo několik parašutistů, a letěli jsme zpátky k zemi. Další dva dny jsme zpracovávali data z detektorů, kreslili grafy, mapovali trasy letů, připravovali prezentaci a psali příspěvek do sborníku na závěrečnou minikonferenci.

Ve středu následovaly exkurze. Já jsem navštívila Výzkumný a zkušební letecký ústav v Letňanech. Nejatraktivnější na této exkurzi byl aerodynamický tunel. Během týdne jsme měli taky odlehčený program. Jeden večer to byla tzv. diskuzní párty, kdy jsme měli opět na výběr z několika témat. Já si zvolila diskuzi o adaptivním testu znalostí. Poslední večer pro nás organizátoři připravili vylepšené kasino.

Během týdne nás taky čekaly přednášky o jaderné chemii, prezentacích a prezentováním. Poslední dva dny byly na programu přednášky miniprojektů. Náš tým prezentoval až předposlední. Na tuto část Týdne vědy jsem se opravdu těšila. Hovořit před více jak sto dvaceti lidmi byl pro mě nevšední zážitek.

Na Týdnu vědy se mi líbilo, že jsem se proletěla letadlem, zkusila si pracovat ve skupině s cizími lidmi a dozvěděla jsem se mnoho nových informací z různých oblastí přírodních věd.

                                                                                                                            

Jana Pekařová, sexta A

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873