Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Vědecký čtyřboj 2019

V pátek 29. listopadu pořádala naše škola ve spolupráci s několika vysokými školami (UK, VŠB, OSU) a bývalými studenty Adamem Starečkem a Jaromírem Mielcem již druhý ročník soutěže, v níž 12 čtyřčlenných týmů z 11 moravských škol poměřilo své znalosti i neznalosti v oblastech biologie, chemie, matematiky a fyziky.

Pro ty z vás, které by zajímal proces přípravy takové soutěže, zde máme drobný pohled do zákulisí toho, co vše bylo nutno udělat, zatímco naši účastnící byli na cestě:

  • Připravit učebny – nanosit vybavení, vynosit lavice, připravit počítače
  • Připravit občerstvení
  • Připravit ceny
  • Dochystat úlohy
  • Zajistit, že se všichni po příjezdu dostanou tam, kam mají

Jak vidíte, není to nic snadného. Naštěstí se o vše postarali trénovaní neprofesionálové a tak bylo již v 8 hodin vše připraveno. Za zpožděný začátek viníme České dráhy, které nezvládly dodat všechny týmy načas.

Po prezenci (převelice důležité, protože soutěžící dostali nejen instrukce a vřelé uvítání, ale hlavně balíček se svačinou, blokem a propisku) mohlo naše klání začít. Rychle jsme odvedli jednotlivé studenty do určených tříd, než si to mohli rozmyslet.

Čekaly na ně nejen teoretické úlohy v první, ale také praktické úkony v části druhé. Ani pak jsme jim nedopřáli klidu: připravena byla i týmová hra (tento rok šlo o šifrovačku) mající za cíl prověřit jak dovedou účastníci spolupracovat a využít své znalosti pro dobro týmu
Na první i druhou část měli účastníci časový limit 120 minut.

A nyní k samotným výsledkům:

Ceny soutěžícím předávali paní Černá za spolek Proxima, paní Mgr. Hana Sezimová, Ph.D. z přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, která se také podílela na přípravě úloh, a předsedové organizační a úlohové komise Adam Stareček a Jaromír Mielec.

Rozhodně bylo o co stát – každý z výherců získal vlastní medaili a mimo ni mohli získat ceny jako prémiové poukazy na únikové místnosti, fitness náramky, bluetooth reproduktory, powerbanky, flešky, filtrační lahve, volné vstupy do DOV U6, propisky, bloky, vaky na záda nebo reflexní pásky, ale také populární literaturu, která se mnohým bude hodit k maturitní zkoušce. No a kdo tedy vyhrál? 

Na prvním místě se umístil tým Gymnázia Brno, třída kapitána Jaroše ve složení Hana Slámová, Jiří Kalvoda, Klára Pernicová a Jindřich Matuška se ziskem 107,6 bodu. Na druhém místě se ziskem 106,7 bodu skončilo těsně Gymnázium Mikuláše Koperníka z Bílovce ve složení Jakub Michna, Michela Svatošová, Marek Tatalák a Matyáš Khýr. A na bronzové příčce se umístili studenti Wichterlova gymnázia ve složení Jan Lukovský, Vojtěch Mohelník, Vojtěch David a Lucie Peterková se ziskem 99,5 bodu.

Oceněni byli také nejlepší jednotlivci z daných oborů: matematiku suverénně ovládl Vojtěch David z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě se ziskem 41 ze 42 možných bodů, chemii Jan Obořil z Gymnázia Brno-Bystrc se ziskem 34,2 bodu. Druhou medaili za fyziku si domů odnesl loňský výherce Robert Gemrot z gymnázia Havířov město se ziskem 27,5 bodu a druhou medaili za biologii si domů odnesla loňská výherkyně Veronika Studničková z gymnázia v Krnově se ziskem 34,7 bodu.

Tým našeho gymnázia ve složení Lucie Kunčarová, Zdeněk Legerský, Radomír Mielec a Zuzana Šwiderová se umístil ve velké konkurenci ostatních škol a vynikajících studentů, z nichž mnozí se pravidelně účastní celostátních a mezinárodních kol příslušných olympiád, na osmém místě.  

Tak to bychom měli. Sláva vítězům, čest poraženým. Všem týmům děkujeme za účast, všem školám za spolupráci a všem organizátorům za odvedenou práci. Na vás všechny se budeme těšit i příště rok na oné velkolepé akci, jíž bude Vědecký čtyřboj 2020, a prozatím se s vámi loučíme. Ahoj!

Další informace a fotografie naleznete na www.vedeckyctyrboj.cz

Taky u nás natáčela TV POLAR reportáž do pořadu Studuj u nás. Jsme na závěr pořadu, od času 11:00.

 

Petr Šlosarčík, septima A

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873