Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Vědecký čtyřboj

Člověk je od přírody soutěživý tvor a možností k porovnání dovedností není samozřejmě nikdy dost. A právě jednu takovou možnost nabídl letošní první ročník Vědeckého čtyřboje!

V úterý 27. 11. se na naší škole sešly ty nejlepší mozky středních škol a gymnázií, aby změřily své síly v čistě přírodovědném souboji pořádaném naší školou, spolkem Proxima, letos maturujícím Adamem Starečkem a již úspěšně odmaturovaným Jaromírem Mielcem. Studenti soutěžili ve čtyřčlenných týmech, přičemž každý tým se skládal z expertů na čtyři různé oblasti – matematiku, fyziku, chemii a biologii.

Příprava na soutěž začala již v brzkých ranních hodinách a organizátoři měli spoustu práce, znevýhodněni byli navíc tím, že čtyřboj se letos pořádal úplně poprvé, chyběly tudíž zkušenosti a tipy z minulých let. Nenastaly však žádné větší potíže, a tak bylo v 8 hodin již vše nachystané na prezenci, během které každý soutěžící dostal balíček se svačinou, blokem a propiskou, a posléze samotnou soutěž.

V první části řešili soutěžící samostatně po dobu 90 minut teoretické úlohy z jednotlivých předmětů. Úlohy byly sestaveny studenty vysokých škol (UK, VŠB, Indian Institute of Technology Delgi) a zkontrolovány pedagogy, což zaručuje jejich kvalitu, odbornost a správnost.

Ve druhém kole se fyzikáři, chemikáři a biologové vypořádávali pro změnu s úlohami praktickými, zatímco matematici řešili geometrii a numerickou matematiku. V této části měli navíc 10 minut, během kterých si mohli připravit vše potřebné pro provedení samotných pokusů, ty pak zase trvaly 90 minut.

Poslední, týmová část, byla rozhodně nejzajímavější. Ve dvou paralelně běžících únikových místnostech museli studenti spojit své síly a zároveň zapojit logické myšlení i všeobecné znalosti a do dvaceti minut získat klíč a dostat se z uzamčeného prostoru. Přestože únik nebyl vůbec jednoduchý, našly se týmy, kterým se podařilo všechny úkoly včas a správně vyřešit. Zábavná byla tato část i z hlediska příprav, organizátoři se samozřejmě neubránili lehkým obavám, jestli vše bude fungovat. Nakonec však kromě časového skluzu nenastal žádný problém.

Ceny přijel předávat doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D., vedoucí katedry matematiky na přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, který se mimo jiné také podílel na přípravě úloh, a Mgr. Ivana Češková, předsedkyně spolku Proxima. Rozhodně bylo o co stát – výherci mohli získat nejen sladkou odměnu v podobě Marlenky či klasické ceny jako propisky, bloky, vaky na záda nebo reflexní pásky, ale také medaile či velmi hodnotné ceny – sluchátka, powerbanky, flešky, filtrační lahve, ti nejlepší v konkrétních oborech získali také odbornou literaturu. No a kdo tedy vyhrál?

Zbytek týmů roznesl na kopytech tým z Wichterlova gymnázia složený ze studentů sexty Jana Lukovského, Jiřího Močkoře, Vojtěcha Davida a Vojtěcha Mohelníka. Za nimi se na druhém místě umístilo gymnázium v Hlučíně, které reprezentoval tým ve složení Tomáš Raunig, Jan Papesch, Jonáš Bilík a Jakub Metelka. No a na skvělém třetím místě pak skončili Dominik Stejskal, Tomáš Kostelník, Vojtěch Pavlík a Veronika Studničková z gymnázia v Krnově.

Oceněni však byli také nejlepší čtyři z každého oboru: matematiku ovládl Dominik Stejskal z gymnázia v Krnově, chemii Patrik Kula z gymnázia v Hrabůvce, fyziku Robert Gemrot z gymnázia Havířov-Město a biologii Veronika Studničková, opět z velmi úspěšného gymnázia v Krnově. Na každého z těchto čtyř čekala navíc krásná speciální medaile.

Celý čtyřboj byl rozhodně skvělou zkušeností jak pro soutěžící, tak pro organizátory, a nezbývá než doufat, že příští rok proběhne další a ještě lepší. 

Více fotografií a informací, včetně celkové tabulky výsledků, najdete na http://proximaostrava.cz/vedecky-ctyrboj/ .

Jolana Šnajdrová, sexta A 

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873