Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Všechny cesty vedou do... Pardubic!

Mezi 26. a 28. dubnem se čtveřice do vesmíru a všeho kolem něj zapálených reprezentantů našeho gymnázia (jmenovitě Alžběta Sikorová, Hana Brožková, Vít Říha a Tomáš Dzik), v milém doprovodu paní profesorky Plachtové, zúčastnila KOSMOS-NEWS PARTY 2019 neboli 19. ročníku středoevropského mezinárodního setkání zájemců o kosmonautiku. Zde na nás během těchto dvou dnů kromě nadstandardního ubytování čekala série velmi poutavých odborných i popularizačně podaných přednášek, kde jsme byli obeznámeni s několika zajímavými tématy, o nichž běžný smrtelník stěží kdy přemýšlí, a kde nám taktéž byly představeny různé perspektivní projekty.

Mezi ty se řadí například Biosféra Letní Tábor – aneb co nejvěrnější napodobení obyvatelné mimozemské základny – nebo projekt Hydronaut je pod vodou! zaměřený na simulaci letů na Mars v připravovaném výzkumném středisku v Jizerských horách. To by spolu s floridským starším sourozencem pod správou NASA, který je však značně zastaralý, mělo být jediným svého druhu na světě!

Ačkoliv úroveň mnohých přednášek převyšovala naše vědomostní/intelektové kapacity (ryze fyzikálně pojatý výklad o návratových problémech kosmických letadel zamotal hlavu dokonce i paní profesorce Plachtové!), přesto jsme si z nich odnesli nemálo nových a obohacujících informací.

Během setkání jsme měli tu čest setkat se a pohovořit s panem Milanem Halouskem, vedoucím Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře, dále s jediným československým kosmonautem Vladimírem Remkem (o setkání s ním referuje článek  “Vladimír Remek a my”) a také s docentem Lubošem Perekem, jenž letos zahájí úctyhodné druhé století života a jemuž byla při této příležitosti udělena Čestná cena Antonína Vítka za popularizaci kosmonautiky za jeho celoživotní práci v oblasti kosmické tříště, geostacionární dráhy a kosmického práva.

Pan docent v rámci tohoto ocenění též obdržel knižní publikaci Souvislosti, jejíž “vzorky” symbolicky věnoval několika přítomným “mladým nadějím”, mezi které zařadil i naši výpravu. Kniha je velmi přehledná, naučná a pěkně graficky zpracovaná, případní zájemci o prozkoumání/zapůjčení nechť se prosím nezdráhají nás kontaktovat, jelikož dílo se nestalo součástí školní knihovny.

Navzdory deprimujícímu faktu, že jsme pravděpodobně výrazně snížili průměrnou hodnotu IQ (a věku) zúčastněných, společně strávený vzdělávací víkend v Pardubicích jsme si všichni nesmírně užili.

 

Tomáš Dzik (septima A) a Vít Říha (tercie B)

 

Odkaz na stránky konference: http://knp.kosmo.cz/

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873