Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Výsledky finále Astronomické olympiády

V kategorii G-H naši školu reprezentovali nováčci v Astronomické olympiádě, studenti prim Stela Srpová a Matěj Ševčík. Svůj postup do finále si vybojovali skvělým umístěním v krajském kole. Stela krajské kolo vyhrála a Matěj získal 2. místo ze 184 soutěžících Moravskoslezského kraje. Také ve finále se jim podařilo úspěšně zvládnout přehledový test z astrofyziky, vypočítat složité astronomické úlohy a orientovat se na hvězdné obloze. Oba studenti se zařadili mezi úspěšné řešitele finálového kola, Matěj skončil na krásném 10. místě a Stela na 17. místě. Tyto úspěchy patří mezi velmi cenné, protože celkový počet soutěžících v této kategorii byl letos 4 126 žáků ČR.

V kategorii E-F soutěžil student Matěj Olchawski z tercie A, který skončil na 17. místě v krajském kole. Nepodařilo se mu tak probojovat do celorepublikového finále, ale vzhledem k tomu, že ve stejné kategorii může soutěžit i příští rok, věříme, že se mu to v dalším roce podaří.

Finálové kolo kategorie C-D absolvoval Josef Knápek z kvinty, který skončil na 9. místě a potvrdil tak své skvělé úspěchy z loňského roku. V červnu se Josef zúčastní soustředění Astronomické olympiády, kde bude bojovat o postup do mezinárodního kola, které se koná v říjnu v Rumunsku.

Také kategorie A-B měla naše zastoupení v podobě studenta kvinty Radomíra Mielce, který soutěžil ve vyšší kategorii, než je mu určená. I přes vysokou náročnost úloh získal 13. místo v rámci celé ČR a navázal na své předchozí úspěchy.