Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Za krásami Jeseníků

Čtyři studenti primy – Tereza Kurasová, Nikola Nováková, Tomáš Skála a Tobiáš Pavelka – kteří se v březnu účastnili Prezentace badatelských projektů EVVO v rámci 8. ročníku žákovské konference, byli organizátory projektu vybráni na třídenní ekologickou exkurzi v Jeseníkách.

První den byl ve znamení Arboreta v Novém Dvoře (Stěbořice), které spravuje Slezské zemské muzeum.  Roste zde na 7 000 nejrůznějších druhů rostlin a kromě vizuálního prožitku nás průvodkyně obohatila o velké množství informací ze života vybraných rostlinných jedinců. Poté jsme se přesunuli k Lávovému proudu u Meziny a na Venušinu sopku, kde nás poutavým výkladem provázel pedagog SPŠCHG Ostrava. Studenti s nadšením hledali polodrahokamy ukryté v horninách, poznávali různé rostliny a živočichy. Následoval přejezd na Rejvíz a ubytování na ekologické farmě Chata Orlí Vrch. Den však ještě neskončil. Studenti byli rozděleni do skupin. K naší čtveřici přibyli dva studenti SŠ chemické a po večeři následovala soutěž, kdy si skupiny měly vymyslet zvíře, popsat je a ztvárnit. Studenti představili chrochtala zlatokřídlého. Závěr večera pak patřil dokumentárnímu filmu z produkce ČT Krajinou domova: Divoké Jeseníky.

Druhý den nás přivítal typickým „rejvízským“ počasím. Mlha, chlad a déšť. A k tomu studenty čekal ranní vědomostní test z předešlého dne. Odhodlaní získat další nové znalosti jsme jeli navštívit jeskyni Na Pomezí, která patří k největší a nejnavštěvovanější jeskyním tzv. Jesenického krasu. Odtud jsme směřovali do světově známých Priessnitzových lázní, kde jsme si díky nepříznivému počasí léčebnou stezku pouze prohlédli. Někteří studenti se však chladu nezalekli a vodou se prošli. Odtud jsme se vrátili zpět na chatu, kde nás před večeří čekala zajímavá přednáška známého obyvatele Rejvízu Sotirise Joanidida, který je také autorem několika knih.

Třetí den se oblékl do slunečního šatu, takže jsme vyrazili na Naučnou stezku Rejvíz – Mechové jezírko. Samozřejmě ještě před tím čekal studenty ranní vědomostní test. Cestou museli studenti na jednotlivých stanovištích plnit různé úkoly a získávat další body a vědomosti. Pak už nás jen čekalo vyhodnocení a návrat domů. Družstvo, kde byli naši studenti, získalo nejvíce bodů.  

Tato úžasná exkurze obohatila všechny studenty i přítomné pedagogy nejenom vědomostně, ale i množstvím cenných zkušeností a sociálních vazeb. Celá akce se mohla uskutečnit díky finančnímu příspěvku Moravskoslezského kraje a věříme, že tuto akci podpoří i v příštím roce.


Mgr. Renáta Foltová


Na třídenním pobytu se mi líbilo. I místo, kde jsme byli ubytováni, bylo dobré, líbil se mi emu, kterého tam měli. Výlety, na kterých jsme byli, byly zajímavé a dozvěděla jsem se plno nových informací. Jediné, co mi asi vadilo, bylo to, že i když jsme jeli do přírody, tak někteří byli pořád na internetu.


Tereza Kurasová


V Jeseníkách jsme byli 3 dny. Každý den jsme chodili na výlety, soutěžili v družstvech, hráli hry a naučili jsme se více o přírodě. Nejvíce se mi líbil den, kdy jsme navštívili Lázně Jeseník. Druhý den dokonce přišel pán a vyprávěl nám o Jeseníkách. Večer jsme se všichni dívali na film nebo dokument. Moc se mi tam líbilo, škoda jen, že to netrvalo déle.


Nikola Nováková

 

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873