Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt ve španělské Málaze

Díky projektu financovanému operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost mohlo deset studentek našeho gymnázia strávit týden v Andalusii, jižním regionu Španělska. Vyzkoušely své jazykové dovednosti - a také je zlepšily -  nejen během výuky v jazykové škole, ale i každodenní komunikací s rodilými mluvčími. Odpoledne jsme věnovaly poznávání. V Málaze jsme navštívily např. katedrálu, hrad Gibrálfaro, arabskou pevnost Alcázaba, muzeum moderního umění Pompidou nebo muzeum Pablo Picasso. Sobotu jsme strávily v Granadě. Nejprve jsme si prohlédly město - arabskou čtvrť Albaicín, trh, katedrálu nebo hrobku Isabely Kastilské. Poslední tři hodiny našeho pobytu v Granadě jsme věnovaly prohlídce arabského paláce Alhambra s poutavým výkladem průvodkyně, samozřejmě ve španělštině.

Mgr. Adéla Romanowská

 

Komentáře studentek:

Poznávací zájezd do Španělska pro mě byl skvělou příležitostí, jak si aktivně procvičit jazyk, naučit se nová slovíčka i gramatiku nebo si pod vedením španělských lektorů zopakovat gramatiku již nám známou. Poznala jsem španělskou kulturu a zvyky, některé z nich pro mě do té doby byly téměř nepředstavitelné. Ale co považuji za největší přínos, je zjištění, že se ve škole učíme spoustu užitečných frází a slovíček, takže není problém se domluvit i se španělským rodilým mluvčím.
Zuzka Maňáková


Studijní pobyt v Malaze můžu ohodnotit snad jen pozitivně. V prvé řadě bych zmínila výuku v Malaca Instituto. O lekcích s rodilou mluvčí, která většinu naší skupiny oslnila svým úžasným přístupem, se dá říct jen jediné - "škola hrou"! Největším přínosem byla komunikace ve španělštině, které jsme si zde užily opravdu požehnaně. Co se týče gramatiky, vzhledem k tomu, že jsme procvičovaly zejména témata, se kterými máme největší problémy, výuka nás posunula zase o malý kousíček dopředu.

Kromě výuky v Malaca Instituto nás samozřejmě neminulo ani poznávání okolí, vyzdvihla bych zejména Alhambru v Granadě, která je považována za snad nejvýznamnější památku Španělska. Ve volném čase jsme pak mohly poznávat centrum Malagy nedaleko našeho ubytování, což často vyžadovalo povinné procvičení španělštiny v nejrůznějších situacích.

Celý pobyt můžu označit za velmi přínosný, a to zejména kvůli každodennímu kontaktu se španělským jazykem a rodilými mluvčími a přiblížení se zase o kousek dál k poznání španělské kultury.
Martina Polamová


Týden v zahraničí, při němž si procvičíte jazyk v praxi, prochodíte boty a nasbíráte zážitky nejen z památek a krásné přírody, se vydařil a uspokojil i potřebu odpočinku, jen to letadlo mohlo letět o něco později a klimatický šok po příjezdu zpátky do České republiky byl obrovský (z dvaceti stupňů na dva).
Tereza Šimíková

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873