Vědecký čtyřboj

480 – tolik studentů navštěvuje osmileté gymnázium s dvěma plnými třídami na ročník. Přičtěte si dalších 368 a máte počet soutěžících ve Vědeckém čtyřboji 2022.

Do letošního ročníku soutěže, která ve svých začátcích pokrývala jen Ostravu a později severní Moravu, a kterou organizují vysokoškolští studenti, naši absolventi a naše gymnázium, se přihlásilo 850 středoškoláků z celého Česka a Slovenska.

Na takové množství mladých soutěživých vědců by ale prostory našeho gymnázia nestačily, a tak bylo třeba oddělit zrno od „možná jen v dané chvíli méně úspěšného zrna“. K tomu posloužila webová platforma vzniknuvší v letech covidových. Odehrálo se na ní základní kolo soutěže, z nějž postoupilo 16 nejlepších týmů, které mohly zamířit do Ostravy. A protože to pro mnohé z nich byla cesta daleká (týmy přijely z Plzně nebo třeba Košic) a úkolů je čekalo spoustu, nechali jsme si je tady rovnou na dva dny.

První finálový den se nesl ve znamení sólových teoretických úloh, den druhý přinesl kromě soutěžních kol v laboratořích i týmovou soutěž, na které se podíleli také organizátoři populárního Fyziklání. Program rovněž zahrnoval možnost se se vší slušností „pohádat“ s tvůrci teoretických úloh nad obodovaným řešení.  Kdo nakonec skončil na stupních vítězů a odnesl si domů ceny zahrnující například i sadu pro založení vlastní mravenčí farmy, se můžete dočíst na úvodní stránce webovek soutěže https://vedeckyctyrboj.cz/

 

Organizátoři Vědeckého čtyřboje (a naši absolventi)

Klára Horáková & Adam Stareček