Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6aFakultní škola Ostravské univerzity
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.

Lyžařský kurz sekund

Lyžařský kurz sekund

V pondělí 19. března něco málo před osmou hodinou ráno jsme se obě dvě sekundy sešly před Kostelem svatého Ducha. Po mírně zmateném nakládání zavazadel jsme konečně vyjeli směrem na Praděd. Cesta uběhla rychle a my se za chvíli kochali pohledem ze svých okýnek na zasněžené kopce. Po vystoupení z autobusu jsme se cítili jako v pohádce. Tolik sněhu, jako bylo tady, jsme dlouho nezažili. Zasněžené byly stromy, okolní cestičky a samozřejmě všechny sjezdovky, které Praděd nabízel. Vydali jsme se k chatě Kurzovní, na níž jsme byli celý týden ubytovaní. Po rozdělení pokojů, ubytování se a obědu jsme šli na svah. Párkrát jsme sjeli kopec a učitelé nás podle toho, jak jsme v lyžování zdatní, rozdělili do skupin.

Další dny jsme každé dopoledne chodili na svah. Ti, co na lyžích stáli poprvé, se učili jezdit na méně prudkém svahu poblíž chaty. Ostatní tři skupiny většinou chodily dál na prudší sjezdovky. Na sjezdovkách jsme zkoušeli všemožná cvičení, abychom se v lyžování zdokonalili. Učitelé nám říkali, co máme zlepšit a co nám moc nejde.

Odpoledne byla různorodější. Úterý byl jediný den, kdy jsme lyžovali dopoledne i odpoledne. Ve středu a v pátek jsme si vyzkoušeli běžky. Ve středu šla jen první skupina na Švýcárnu vzdálenou 4 kilometry. Zbylé skupiny se vydaly po lehčí trase na Ovčárnu. V restauraci jsme se mohli posilnit na cestu zpátky. Oproti středě, v pátek museli jít na Švýcárnu všichni. Avšak ti, kteří už nechtěli dále, se mohli v půlce cesty otočit a jet zpátky na chatu. I když nás postihla spousta pádů, myslím, že můžu říct, že jsme se na běžkách všichni naučili. Ve čtvrtek jsme měli mít volný den, a tak jsme se vydali na Praděd. Nebydleli jsme od něj daleko, takže jsme cestu všichni hravě zvládli. Po návratu se mezi námi strhlo sněhové bláznovství. Házeli jsme po sobě sníh, klouzali se z mírného kopečka a někteří stavěli sněhuláka. Sobota byla závodní den. Dopoledne byly závody na lyžích, při kterých se všichni opravdu snažili a zvládli je i ti, kteří se na lyžích teprve naučili (někteří lyže ovládali tak dobře, že už zvládali sjíždět i červené sjezdovky v klidu a s přehledem). Odpoledne následovaly závody na běžkách.

Večery pak každý trávil po svém. Jakmile jsme přišli z výletu, běžek či lyží, měli jsme až do večeře volno. Většinou jsme se navštěvovali na pokojích, na nichž jsme poslouchali hudbu nebo si jen tak povídali. Po večeři následovala vždy nějaká přednáška. Slyšeli jsme, jak si správně namazat běžky, něco o historii lyží, zhlédli jsme přednášku Horské služby a poslední večer jsme všichni dostali nějaké ceny za dobré umístění v závodě, za úklid pokoje … Nikdo neodjel s prázdnou.

Lyžák si obě dvě třídy naplno užily. Každý z nás se na něm zlepšil ve svých zdatnostech na lyžích i na běžkách. Také musím podotknout, že si nikdo neublížil a všichni jsme se ve zdraví vrátili. Na lyžáku jsme zažili spoustu zábavy a máme z něj mnoho vzpomínek, na něž dlouho nezapomeneme. Počasí nám také přálo a my měli celý týden víceméně slunečno. Jen na Pradědu a na vrcholcích některých sjezdovek docela dost foukalo. Výhodou bylo, že jsme se obě třídy více poznaly a tím jsme se stmelily. Už teď se všichni těšíme na lyžák, který nás čeká v kvintě!

Natálie Vicherková
sekunda A

Fotografie

Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a,
je příspěvkovou organizací zřizovanou
Moravskoslezským krajem.
Programovali: SE-MO Data s.r.o.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace
Volgogradská 6a
700 30 Ostrava-Zábřeh
596 750 873