Časopis Oktavián

Oktavián je školní časopis našeho gymnázia vydávaný od roku 1995. Ve svých počátcích se zaměřoval na vydařené slohové práce studentů. Jeho mottem je tvořit časopis „studenty pro studenty“ a toho se redakce drží. Rozmanitost časopisu zajišťuje redakce složená ze skupinky studentů s různými zájmy. Věk člena redakce nehraje roli, tudíž zde najdete jak zástupce nižšího gymnázia, tak studenty vyšších ročníků. V současné době je redakce tvořena přibližně 10 členy. Nechybí samozřejmě fotografka a tři grafici, kteří se vzájemně doplňují.

Redaktoři se v případě potřeby scházejí, běžně však komunikují spíše prostřednictvím sociálních sítí či e-mailu. Vždy se snaží přijít s novými nápady, které by úroveň časopis posunuly zase o kus dále. Na práci redaktorů dohlíží šéfredaktor časopisu. Od roku 2015 prošel časopis výraznými grafickými změnami, a to zejména z hlediska sjednocení některých prvků (obsah, číslování stránek). Ve školním roce 2022/2023 vychází pravidelně coby dvouměsíčník. Novinkou je také celobarevný tisk v nákladu 45 kusů pro studenty jednotlivých tříd a zaměstnance školy.

Náplní časopisu jsou jak pravidelné články z různých rubrik (Aktuality ze školy, Kultura, Názor, Z různých barelů), tak i články méně tradiční. Většina studentů obrací svou pozornost nejdříve na rubriku Perlyčky, ve kterých jsou zmiňovány úsměvné momenty ze školních lavic. Nutno říci, že vtip studentů a učitelů jde ruku v ruce.

Nápadité texty jsou doplňovány fotkami, které zasílají sami redaktoři a vztahují se k článkům. V některých číslech se taktéž můžeme setkat s ilustracemi samotných studentů.

Pokud se k někomu časopis nedostane, nemusí zoufat. Elektronickou verzi časopisu je možno zhlédnout na webových stránkách: http://casopisoktavian-gvoz.jecool.net/.

Oktavián zaznamenal několik úspěchů na soutěžích o nejlepší středoškolský časopis Moravskoslezského kraje a získal i ocenění na celostátní úrovni.

Mgr. Jindřiška Kaszová