Návštěva Malého světa techniky
V rámci zájmových dní mohli žáci naší školy navštívit zajímavé expozice v Dolní oblasti Vítkovic, a ukončit tak sérii akcí pořádaných sekcí fyziky v tomto školním roce.
Předmět Fyzika je vyučován ve všech ročnících osmiletého gymnázia jako samosatný předmět. V primě, v kvartě a v kvintě jsou součástí výuky cvičení z fyziky, která jsou vyučována v nově vybavené laboratoři přírodovědných předmětů. Žáci v nich mají možnost realizovat laboratorní měření s využitím moderních měřicích prostředků, případně se věnovat hlubšímu pochopení a procvičení látky probírané v hodinách.
Cílem výuky fyziky je poznávání fyzikálních jevů a zákonitostí, hledání jejich vzájemných souvislostí, zkoumání příčin přírodních procesů a vztahů mezi nimi a osvojení si základní fyzikální terminologie. Výuka fyziky vede žáky k rozvíjení a upevňování dovedností objektivně pozorovat a měřit fyzikální vlastnosti a procesy, k formulování, posuzování a ověřování hypotéz, podporuje jejich kritické myšlení, logické uvažování a vstřícnost k alternativním názorům a novým poznatkům.
V posledních třech ročnících studia je žákům, kteří projevují zvýšený zájem o studium fyziky, nabízen volitelný předmět Fyzikální seminář. V rámci výuky semináře mají žáci možnost hlouběji poznat vybrané partie fyziky a jejich vzájemnou provázanost, prohloubit si a procvičit své praktické dovednosti a v neposlední řadě jej v závěrečném ročníku studia využít při systematizaci, opakování a prohloubení učiva fyziky v rámci přípravy na maturitní zkoušku a na své další studium na vysokých školách přírodovědného nebo technického směru.
V rámci zájmových dní mohli žáci naší školy navštívit zajímavé expozice v Dolní oblasti Vítkovic, a ukončit tak sérii akcí pořádaných sekcí fyziky v tomto školním roce.
Dne 24. června se mohli studenti našeho gymnázia účastnit akce zvané „Astronomický pátek“, která se konala na Slezské univerzitě v Opavě.
Tým našich rakeťáků z kvinty B pod vedením Mgr. Zehnala se v Brně zúčastnil soutěže Czech Rocket Challenge.
V úterý 7. 6. se vybraní žáci naší školy zúčastnili 1. ročníku Energetické konference.
Dne 27. 5. proběhlo celostátní finále XIX. ročníku Astronomické olympiády. Ze zúčastněných 22 soutěžících v kategorii pro 8. a 9. třídy bylo 5 soutěžících z naší školy, tedy téměř čtvrtina. Na stupně vítězů se ale dostali „jen“ Stela Srpová (3. místo) a Matěj Hošek (2. místo), 1. místo obsadil Jan Herzig z Domažlic.
Žáci kvarty A navázali na svůj skvělý výkon v Astronomické olympiádě úspěchem v krajském kole Fyzikální olympiády.
Všichni jsme už určitě slyšeli o vodíku, ale co vše o něm víme? Studenti kvinty A navštívili 29. 4. 2022 Velký svět techniky, aby se právě o něm dozvěděli co nejvíce.
Stejně jako každý rok, i letos jsme se zúčastnili soutěže Zlepši si techniku pořádanou Vysokou školou Báňskou, kde soutěžící porovnávají své schopnosti formou čtyřminutových výkladů popularizující vědu.
V pátek 22. 4. 2022 se naše dva týmy zúčastnily finále 1. ročníku Technologické olympiády.
Šest žáků kvarty A obsadilo přední příčky krajského kola Astronomické olympiády a postoupilo do celorepublikového finále.
Ve čtvrtek 7. dubna jsem se zúčastnil akce Den reaktorového fyzika, kterou pořádalo ČVUT v Praze.
Dva z našich školních týmů se probojovaly do finále Technologické olympiády – v konkurenci více než 400 týmů z celé ČR!
17. 3. 2022 jsem se zúčastnil akce International Masterclasses 2022, díky které jsem získal mnoho teoretických poznatků i praktických zkušeností z oblasti částicové fyziky.
Kvinta A se zúčastnila exkurze, týkající se moderního/inteligentního domu v areálu VŠB – TUO.
ROK ČERPÁNÍ 2022 Kód: 21/0849 Žadatel: Gymnázium, Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a, příspěvková organizace Poskytovatel dotace: Magistrát města Ostravy Oblast podpory: Oblast vzdělávání a talentmanagementu Název výzvy: Program na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy na rok 2022 Stav žádosti: Poskytnuto Minimální požadované body: 75 Bodové hodnocení: 91 Transfer MO: N NÁKLADY 650 000 […]