TGIAF: Astrofyzikální pátek

Proč by si fyzikové měli vynahradit zvláštní den? Protože existuje Astrofyzikální pátek – akce, kdy geometrie otevírá brány vesmíru, černé díry se stávají výzvou pro programátory a paradox času se zdá být jen začátkem něčeho mnohem záhadnějšího.

Dne 6. 12. 2024 jsme se v Opavě zúčastnili přednáškového dopoledne TGIAF: Astrofyzikální pátek, které pořádá Slezská univerzita. Na programu bylo hned několik velice zajímavých přednášek.

První přednáška nás zavedla do tajů geometrie a ukázala, jak souvisí vyměřování polí po záplavách ve Starověkém Egyptě s moderními problémy fyziky. RNDr. Jiří Horák, Ph.D. nám vysvětlil, jak se vyvíjelo vnímání prostoru a času, došli jsme až k problematice prostoročasu a oblíbenému Einsteinovi.

Toho se držela i druhá přednáška pod vedením Mgr. Lukáše Richterka, Ph.D., která šla trochu více do hloubky a věnovala se oblíbenému paradoxu dvojčat. Jak se tento paradox projevuje v praxi? Jedno dvojče cestuje rychlostí blízkou rychlosti světla, zatímco druhé zůstává na Zemi. Když se po letech vrátí, zjistí, že čas pro ně ubíhal odlišně – jedno dvojče zestárlo více než to druhé. Zní to velice zajímavě, o to fascinující pak bylo dozvědět se, proč to tomu tak je.

Třetí přednáška už byla opravdu výzvou – doc. RNDr. Jan Schee, Ph.D. nás provedl světem Pythonu a vysvětlil, jak v tomto programu zobrazovat černé díry.

Nakonec jsme si vyslechli tipy a rady o studijních a pracovních příležitostech v zahraničí, které nám poskytla Mgr. Berenika Čermáková, a zjistili jsme, jak se mohou zájemci o astrofyziku zapojit do projektů a výzkumů na mezinárodní úrovni, což bylo velice inspirující.

Přednáškové dopoledne bylo opravdu nabité a nabití novými znalostmi jsme odcházeli i my.

Johana Černá, kvinta A