Geografie

  • Mgr. Beata Jonsztová
  • Mgr. Marcela Dudová
  • Mgr. Adam Zaduban

Charakteristika předmětu

Samostatný vyučovací předmět Zeměpis vychází obsahově ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda. Plní významnou integrující funkci mezi jinými vyučovacími předměty, protože propojuje znalosti a dovednosti z přírodních i humanitních předmětů. Uplatňují se mezipředmětové vztahy zejména s biologií, fyzikou, společenskými vědami a dějepisem. Dá se říci, že zeměpis je všudypřítomný.

Žáci si osvojují řadu poznatků, učí se samostatně řešit problémové úlohy, vyhledávat zdroje a posoudit jejich pravdivost. Utvářejí si svůj názor a učí se obhajovat jej vhodnými postupy. Umožňuje se žákům nahlížet na události ve světě v jejich zeměpisném kontextu a pomocí znalostí ze zeměpisu si lépe uvědomit civilizační rizika a jejich vliv na planetu Zemi.

Výuka zeměpisu probíhá ve všech ročnících našeho gymnázia s dvouhodinovou dotací, kromě tercie a septimy s jednohodinovou dotací.

Studenti septim a oktáv si mohou zvolit dvouhodinový Seminář z geografie, kde mají možnost hlouběji poznat jednotlivé složky geografie a jejich vzájemnou provázanost a v neposlední řadě je v oktávě využíván v rámci přípravy na maturitní zkoušku a na další studium na vysokých školách přírodovědného směru.

Žáci se mohou zapojit i do různých soutěží, jako je Zeměpisná olympiáda nebo Eurorebus. Propojení s praxí a názornost výuky předmětu nám pomáhají uskutečňovat geografické exkurze.

Primáni v planetáriu

V pondělí 11. listopadu 2024 sice nepřijel Martin na bílém koni, ale naši primáni vyrazili objevovat vesmír do planetária.

Úvodní workshop Bohatství Země

Soutěž Bohatství Země pod taktovkou Masarykovy univerzity běží od října i letošním školním roce. Tématem 11. ročníku geologicko-ekonomické soutěže je URAN V ENERGETICKÉM MIXU BUDOUCNOSTI.

Historie psaná uhlím

V rámci říjnového „Měsíce věží“ jsme s žáky tercií využili možnost prohlédnout si zpřístupněnou skipovou věž F4 bývalého černouhelného dolu František v Horní Suché.

Výprava za astronomií do Nepálu

Per aspera ad astra, tedy Přes překážky ke hvězdám. Těmito slovy by se dal popsat úspěch Marie Hrubé, studentky našeho gymnázia, na Mezinárodní astronomické olympiádě v jihoasijském Nepálu.

Chile – země ledu a písku

Jedna z mnoha chilských legend praví, že když byla Země stvořena, zbylo v Chile trochu ze všeho – vysoká pohoří, průzračná jezera, divoké řeky, obří ledovce a aktivní sopky, k tomu zvířat a rostlin nepočítaně…

Celostátní finále soutěže Eurorebus

Dne 5. 6. 2024 vyrazila silná trojice vášnivých geografů ze sekundy B ve složení David Papík, Adam Biolek a Matěj Dobeš do Prahy na celostátní finále soutěže Eurorebus.

Amerika v krabici

Když jsme v sekundě B na sklonku dubna dokončili v rámci regionální geografie Ameriku, vyvstala otázka, čím za ní udělat tu pomyslnou tečku. Nakonec jsme zvolili projekt Amerika v krabici (od bot, čaje, zápalek…).

Nejen Hranická propast

V dubnu se počasí umoudřilo a my jsme využili slunečného dopoledne k návštěvě Teplic nad Bečvou.