Fyzika

Fyzikální náboj opět v Ostravě

V Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodní fyzikální soutěže a naše škola v ní dosáhla opět obrovského úspěchu.

Týden vědy na Jaderce 2023

Týden vědy na Jaderce je velká každoroční vědecká akce pořádaná FJFI ČVUT. Tato akce zahrnuje přednášky, miniprojekt, na kterém se během dvou dnů pracuje, exkurzi do vědeckých pracovišť a závěrečnou minikonferenci, na které vystoupí všichni studenti s prezentací své dvoudenní práce.

Zájmové dny s fyzikou

V rámci zájmových dní nachystala sekce fyziky pro přírodovědné nadšence dvě zajímavé akce, v Planetáriu Ostrava a ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích.

Vzdělávací program Kyvadlo v galerii Gong

V úterý 9. 5. první abecední polovina kvinty A navštívila galerii Gong, kde byl pro nás připraven zajímavý program. Tématem byla kyvadla a propojení fyziky a umění.

Zlepši si techniku 2023 – velký úspěch!

Dne 21. 4. 2023 se uskutečnilo na VŠB-TUO prezenční kolo soutěže Zlepši si techniku — soutěž v popularizaci přírodních věd a techniky. Proběhlo také vyhlášení výsledků korespondenčního kola soutěže, do které naši studenti zasílali doma připravená videa.
Pod vedením Mgr. Lenky Plachtové se soutěže zúčastnilo 14 studentů našeho gymnázia a s velkou radostí můžeme oznámit, že se naši popularizátoři umístili na stupni vítězů hned několikrát!

Turnaj mladých fyziků

Turnaj mladých fyziků je mezinárodní prestižní soutěž, ve které se každý rok řeší 17 otevřených fyzikálních úloh (aktuální úlohy: https://tmf.fzu.cz/tasks.php?y ).

Programování kvantových počítačů

V pátek 17. února 2023 se trojice odvážlivců z řad studentů s radostí ponořila do prohlubování svých znalostí informatiky a fyziky za pomoci zajímavé akce s názvem Programování kvantových počítačů.

Staňte se na jeden den vědkyní

Dne 10. února jsme se na Fakultě jaderné fyzikálně inženýrské ČVUT zúčastnily akce pořádané při příležitosti Mezinárodního dne žen ve vědě, který připadá na 11. února.

MOB Akademie – Region

Ve dnech 16.-19. 2. jsem se zúčastnil akce MOB Akademie s názvem Region, která měla za cíl vzdělat účastníky v tom, co všechno spravuje kraj a co může ovlivňovat.

Fyziklání 2023

V dnech 8.-12. února 2023 se čtyři týmy naší školy zúčastnily tradičního pražského Fyziklání.

Astronomická olympiáda 2022

V prosinci 2022 proběhlo školní kolo Astronomické olympiády. Jednalo se o 20. ročník této velmi zajímavé přírodovědné soutěže, kterou pravidelně řeší žáci naší školy. Na vyhodnocení školního kola jsme si museli vzhledem k velkému počtu soutěžících počkat až do začátku února.

Exkurze sext na FBI

V pátek 27. ledna navštívily obě sexty FBI. Bohužel, Federální úřad pro vyšetřování to nebyl. Snad příště… FBI aneb Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB nám nabídla další možnost, kam jít po ukončení našeho osmiletého studia.

Hyundai 2022

V prosinci se obě kvinty vypravily na exkurzi do nošovické továrny Hyundai Motor Manufacturing Czech – výrobce osobních automobilů Hyundai.

Vědecký čtyřboj

Ve dnech 24. a 25. listopadu po covidové pauze opět hostilo naše gymnázium Vědecký čtyřboj.

Fyziklání online 2022

Letos jsme se zúčastnili mezinárodní (a jak už název napovídá) online soutěže ve fyzice.

VYDRA – výlet do reálné vědecké práce ve fyzice

Na podzim se vybraní žáci 5. A zúčastnili semináře, který organizuje Fyzikální ústav AV ČR. V rámci uvedeného semináře nám odborní pracovníci přiblížili vědeckou práci a připravili nás na budoucí řešení otevřených badatelských úloh Turnaje mladých fyziků.

Mezinárodní soutěž Fyzikální náboj

V pátek 4. 11. v areálu mensy Vysoké školy báňské proběhl další ročník mezinárodní soutěže Fyzikální náboj, na jejíž organizaci se dlouhodobě podílí naše gymnázium.

Cesta na Mars – exkurze tercií v planetáriu

Začátkem listopadu se tercie vydaly na zajímavou exkurzi do planetária v Ostravě-Porubě. Protože vesmír je fascinující a hodiny ve škole někdy bývají nudné, vyrazili jsme do terénu. A kde se dozvědět něco nového o vesmíru? No přece v planetáriu!

Finále Energetické olympiády v Praze

3. a 4. listopadu se v Praze na Elektrotechnické fakultě ČVUT konalo celostátní finále Energetické olympiády, do kterého se kvalifikovaly tři týmy z naší školy. Týmu z oktávy unikl bronzový stupínek o jeden jediný bod!

Ostravský astronomický víkend

8.- 9. října se čtyři naši studenti, kteří navštěvují Astronomický kroužek, zúčastnili v ostravském planetáriu akce Ostravský astronomický víkend s Evropskou Jižní observatoří.