Fyzika

Zlepši si techniku 2024

Žáci našeho gymnázia se nedávno zapojili do soutěže, kde nerozhodovala pouze teorie, ale hlavně praktické dovednosti a schopnosti představit své vědecké pokusy. Soutěž „Zlepši si techniku“ přinesla do školního prostředí nejen vzrušení, ale i možnost ukázat, co všichni tito mladí badatelé dokážou.

CzechHopes 2024

Ve dnech 15.-16. 2. 2024 jsme měli možnost zúčastnit se největší studentské konference v ČR – CzechHopes v Brně.

Školní kolo Astronomické olympiády

V tomto týdnu skončilo na všech základních a středních školách školní kolo Astronomické olympiády. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo 6 932 žáků z celé ČR.

Finále soutěže Co víš o energetice

Dne 19. 12. 2023 se tři studentky kvarty B zúčastnily celostátního kola soutěže Co víš o energetice, které se letos uskutečnilo v Českých Budějovicích.

Díky Bohu za astrofyzikální pátek

Pokud někoho překvapí nadpis, vězte, že právě takto se celá akce nazývá – TGIAF (Thanks God It´s Astrophysical Friday). Letošní předvánoční termín byl zaměřen na kvantovou mechaniku, ale nejen o ní nám mnoho pověděli během tří přednášek bratři Blaschke. Dozvěděli jsme se například historii imaginární jednotky, matematických duelech, divokých kvantových experimentech nebo zařízeních na simulaci […]

Fyzikální náboj opět v Ostravě

V Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodní fyzikální soutěže a naše škola v ní dosáhla opět obrovského úspěchu.

Týden vědy na Jaderce 2023

Týden vědy na Jaderce je velká každoroční vědecká akce pořádaná FJFI ČVUT. Tato akce zahrnuje přednášky, miniprojekt, na kterém se během dvou dnů pracuje, exkurzi do vědeckých pracovišť a závěrečnou minikonferenci, na které vystoupí všichni studenti s prezentací své dvoudenní práce.

Zájmové dny s fyzikou

V rámci zájmových dní nachystala sekce fyziky pro přírodovědné nadšence dvě zajímavé akce, v Planetáriu Ostrava a ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích.

Vzdělávací program Kyvadlo v galerii Gong

V úterý 9. 5. první abecední polovina kvinty A navštívila galerii Gong, kde byl pro nás připraven zajímavý program. Tématem byla kyvadla a propojení fyziky a umění.

Zlepši si techniku 2023 – velký úspěch!

Dne 21. 4. 2023 se uskutečnilo na VŠB-TUO prezenční kolo soutěže Zlepši si techniku — soutěž v popularizaci přírodních věd a techniky. Proběhlo také vyhlášení výsledků korespondenčního kola soutěže, do které naši studenti zasílali doma připravená videa.
Pod vedením Mgr. Lenky Plachtové se soutěže zúčastnilo 14 studentů našeho gymnázia a s velkou radostí můžeme oznámit, že se naši popularizátoři umístili na stupni vítězů hned několikrát!

Turnaj mladých fyziků

Turnaj mladých fyziků je mezinárodní prestižní soutěž, ve které se každý rok řeší 17 otevřených fyzikálních úloh (aktuální úlohy: https://tmf.fzu.cz/tasks.php?y ).

Programování kvantových počítačů

V pátek 17. února 2023 se trojice odvážlivců z řad studentů s radostí ponořila do prohlubování svých znalostí informatiky a fyziky za pomoci zajímavé akce s názvem Programování kvantových počítačů.

Staňte se na jeden den vědkyní

Dne 10. února jsme se na Fakultě jaderné fyzikálně inženýrské ČVUT zúčastnily akce pořádané při příležitosti Mezinárodního dne žen ve vědě, který připadá na 11. února.

MOB Akademie – Region

Ve dnech 16.-19. 2. jsem se zúčastnil akce MOB Akademie s názvem Region, která měla za cíl vzdělat účastníky v tom, co všechno spravuje kraj a co může ovlivňovat.

Fyziklání 2023

V dnech 8.-12. února 2023 se čtyři týmy naší školy zúčastnily tradičního pražského Fyziklání.

Astronomická olympiáda 2022

V prosinci 2022 proběhlo školní kolo Astronomické olympiády. Jednalo se o 20. ročník této velmi zajímavé přírodovědné soutěže, kterou pravidelně řeší žáci naší školy. Na vyhodnocení školního kola jsme si museli vzhledem k velkému počtu soutěžících počkat až do začátku února.

Exkurze sext na FBI

V pátek 27. ledna navštívily obě sexty FBI. Bohužel, Federální úřad pro vyšetřování to nebyl. Snad příště… FBI aneb Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB nám nabídla další možnost, kam jít po ukončení našeho osmiletého studia.