Školní kolo Astronomické olympiády
Rok s rokem se sešel a žáci naší školy již opět mají k dispozici výsledky školního kola nejnáročnější přírodovědné soutěže – Astronomické olympiády.
Rok s rokem se sešel a žáci naší školy již opět mají k dispozici výsledky školního kola nejnáročnější přírodovědné soutěže – Astronomické olympiády.
Poslední velkou akcí organizovanou sekcí fyziky v roce 2024 byla mezinárodní soutěž Fyzikální náboj.
Proč by si fyzikové měli vynahradit zvláštní den? Protože existuje Astrofyzikální pátek – akce, kdy geometrie otevírá brány vesmíru, černé díry se stávají výzvou pro programátory a paradox času se zdá být jen začátkem něčeho mnohem záhadnějšího.
Páťáci, vezměte rodiče, sourozence, babičky a dědečky a přijďte se k nám podívat!
1. března 2025 v prostorách Domu kultury Akord
Srdečně zveme všechny na tradiční předvánoční koncert.
Už se stalo tradicí, že v polovině listopadu organizujeme mezinárodní týmovou soutěž Fyzikální náboj ve spolupráci s MFF UK v Praze – letos v pátek 15. listopadu 2024.
Per aspera ad astra, tedy Přes překážky ke hvězdám. Těmito slovy by se dal popsat úspěch Marie Hrubé, studentky našeho gymnázia, na Mezinárodní astronomické olympiádě v jihoasijském Nepálu.
Dne 9. 9. 2024 se obě kvarty zúčastnily besedy o energetice.
Záře obrazovek, pohybující se roboti, šustění papírů s nákresy – kvintáni strávili čtvrteční dopoledne na Vysoké škole báňské a rozhodně to nebyl nudný den plný teorie.
Konec školního roku 2023-24 (a první den prázdnin) strávilo 18 žáků ze sext a septim na poznávacím zájezdu do Švýcarska. Program zájezdu zajišťovalo hlučínské Gymnázium J. Kainara, ke kterému se naše skupina studentů přidala.
Gymnázium Ostrava-Zábřeh se každoročně zapojuje do řešení Astronomické olympiády, a našim žákům se navíc daří navazovat na úspěchy svých předchůdců, dnes již absolventů.
V tomto kalendářním roce absolvuji stáž na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR, během níž zkoumáme meteory a jejich trasy v atmosféře Země.
V letošním školním roce se do krajského kola Fyzikální olympiády probojovalo celkem 10 žáků našeho gymnázia.
Žáci našeho gymnázia se nedávno zapojili do soutěže, kde nerozhodovala pouze teorie, ale hlavně praktické dovednosti a schopnosti představit své vědecké pokusy. Soutěž „Zlepši si techniku“ přinesla do školního prostředí nejen vzrušení, ale i možnost ukázat, co všichni tito mladí badatelé dokážou.
V jarních měsících proběhlo krajské kolo Astronomické olympiády, kterého se zúčastnilo celkem 35 žáků naší školy ve čtyřech věkových kategoriích.
Dne 27. března se šestice žáků sext zúčastnila každoroční akce International Masterclasses, kterou pořádá Slezská univerzita v Opavě ve spolupráci s CERNem a dalšími školami z celého světa.
Ve dnech 15.-16. 2. 2024 jsme měli možnost zúčastnit se největší studentské konference v ČR – CzechHopes v Brně.
V pátek 19. 1. se v Olomouci konal již 21. ročník Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu.
Dne 10. 1. 2024 jsme měli možnost zúčastnit se v Praze akce Den lékařským fyzikem.
V tomto týdnu skončilo na všech základních a středních školách školní kolo Astronomické olympiády. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo 6 932 žáků z celé ČR.
Dne 19. 12. 2023 se tři studentky kvarty B zúčastnily celostátního kola soutěže Co víš o energetice, které se letos uskutečnilo v Českých Budějovicích.
Pokud někoho překvapí nadpis, vězte, že právě takto se celá akce nazývá – TGIAF (Thanks God It´s Astrophysical Friday). Letošní předvánoční termín byl zaměřen na kvantovou mechaniku, ale nejen o ní nám mnoho pověděli během tří přednášek bratři Blaschke. Dozvěděli jsme se například historii imaginární jednotky, matematických duelech, divokých kvantových experimentech nebo zařízeních na simulaci […]
Obrovský úspěch jsme zaznamenali v soutěži Co víš o energetice, které se každoročně mohou zúčastnit kvartáni.
V pátek 24. listopadu se uskuteční další ročník soutěže Vědecký čtyřboj.
V Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodní fyzikální soutěže a naše škola v ní dosáhla opět obrovského úspěchu.
Sekundy se vydaly do Dolních Vítkovic, aby se pokusily levitovat pomocí magnetu.
Kvarty absolvovaly zajímavou přednášku o energetice v různých podobách.
Týden vědy na Jaderce je velká každoroční vědecká akce pořádaná FJFI ČVUT. Tato akce zahrnuje přednášky, miniprojekt, na kterém se během dvou dnů pracuje, exkurzi do vědeckých pracovišť a závěrečnou minikonferenci, na které vystoupí všichni studenti s prezentací své dvoudenní práce.