Programování kvantových počítačů

Tato naučná přednáška se pořádala pod záštitou Vysoké školy báňské v prostorách národního superpočítačového centra IT4Innovations, kde bude příští rok postaven první kvantový počítač v Česku.  

Přednáška byla rozdělená do dvou bloků: nejdříve jsme se seznámili se základy světa kvantového počítání – co je to qubit nebo kdy vlastně ony kvantové počítače vznikly, a poté jsme za pomoci matic a notné dávky představivosti poznali, jak fungují některé logické operace v kvantovém počítání, např. Pauliho brána. Poté jsme se na chvíli oprostili od kvantového světa a šli jsme se podívat na to, jak komplexní záležitostí je v superpočítačovém centru chlazení. I když by se dalo říci, že jsme během této exkurze prošli celou budovu křížem krážem, stále jsme viděli jen zlomek toho, co vyhlášené superpočítačové centrum nabízí.  

V závěrečné části jsme pak strávili čas sestavováním našeho vlastního kvantového obvodu, neboť díky cloudovým vymoženostem dnešního světa může každý provádět kvantové experimenty z pohodlí svého domova.  

Celá akce byla velmi naučná a obohacující a nelze jinak než ji doporučit i ostatním zájemcům o tajemný svět kvantových počítačů. 

Jakub Svobodník, septima B