Zájmové dny s fyzikou

V rámci zájmových dní nachystala sekce fyziky pro přírodovědné nadšence dvě zajímavé akce.

 

Program Astronaut v planetáriu

Ve středu 21. 6. jsme v rámci zájmového dne školy navštívili Planetárium Ostrava. Návštěvu jsme započali projekcí sférického filmu Astronaut a komentovanou prohlídkou noční oblohy. Po přibližně hodinovém filmu, který nám přiblížil problémy lidského těla s cestováním do vesmíru formou zábavných animací, jsme měli prostor si prohlédnout expozice planetária. Celou návštěvu jsme zakončili shlédnutím dokumentu, který vytvořilo planetárium ve spolupráci s astronautem Kanadské kosmické agentury Chrisem Hadfieldem. Dokument byl zpracován formou rozhovoru s Chrisem, a přiblížil nám každodenní život ve vesmíru a cestu astronauta výcvikem ke startu.

Matěj Hošek, kvinta A

 

Budoucnost elektromobility ve Světě techniky

Čtvrteční zájmový den někteří studenti naší školy strávili na přednášce o elektromobilitě ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích.

Na začátku jsme si řekli něco málo o vzniku prvních elektromobilů, lokomotiv a aut na benzín. Během akce jsme si mohli vyzkoušet, jak sestrojit malé elektromotory podobné těm z historie, ale také z přítomnosti. Jednalo se například o známou baterii s magnetem a měděným drátkem, nebo třeba pár kelímků s tekutinou a plíšky, díky kterým jsme dokázali zapnout malé digitální hodiny.

Nebyli jsme připraveni ani o čas na prohlídku Světa techniky a akci jsme zakončili hrou ve virtuální realitě, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaké to je být automechanikem.

Eliška Adámková, sexta B