Výprava za astronomií do Nepálu

Per aspera ad astra, tedy Přes překážky ke hvězdám. Těmito slovy by se dal popsat úspěch Marie Hrubé, studentky našeho gymnázia, na Mezinárodní astronomické olympiádě v jihoasijském Nepálu.

Bojovat o nejvyšší příčky v této mezinárodní soutěži odjela Marie Hrubá spolu s dalšími čtyřmi českými studenty. Před samotným zahájením soutěže se mladí astronomové zúčastnili tzv. Opening ceremony, kde se setkali s tamější kulturou v podobě nepálských tanečních souborů a kde se rovněž představily soutěžní týmy z celého světa včetně našeho.

První soutěžní den patřil teorii. Studenti řešili v časovém limitu čtyř hodin dvanáct úkolů s několika podotázkami. Povolenými pomůckami byla kalkulačka, psací a rýsovací potřeby.

Druhý den stála před nadšenci astronomie zkouška praktická, kdy měli soutěžící k dispozici mapou oblohy, na které měli např. hledat planety, zaznamenávat ekliptiku či určovat, zda se jedná o měsíc, planetku nebo trpasličí planetu. Ve vedlejší místnosti pak soutěžící použili druhou pomůcku, a to dalekohled, ze kterého měli zaměřit Měsíc a určit další objekty.

Navštívit Nepál a nevidět Káthmándú by byl jistě hřích, proto předposlední den expedice patřil prohlídce hlavního města, během které účastníci mezinárodního astronomického klání navštívili buddhistický chrám, muzeum, nákupní centrum a taktéž ochutnali tradiční nepálské knedlíčky momo.

Vyvrcholením celé soutěže byl závěrečný ceremoniál s vyhlášením výsledků. Český tým se stal vítězem soutěže o nejlepší poster, pro který hlasovalo nejvíce tzv. leaderů, kteří doprovázeli své týmy a celou dobu je podporovali. Marie Hrubá obdržela čestné uznání a k dosažení bronzové medaile jí chyběly pouhé 4 body.

Věříme, že tato mezinárodní soutěž byla pro Marii inspirací a motivací a že nás bude úspěšně reprezentovat na poli astronomie také v příštích ročnících.

Mgr. Jindřiška Kaszová