Andalusie je opravdu kouzelná

V pátek 21. 10. 2022 vyjelo téměř 100 studentů našeho gymnázia na desetidenní poznávací zájezd Kouzelná Andalusie.

Cestou na jih Španělska jsme si udělali dvoudenní pestrou zastávku v Barceloně. Prošli jsme se přístavem, promenádou La Rambla s místní vyhlášenou tržnicí a historickým centrem Barcelony.  Také jsme navštívili katedrálu Sagrada Familia od věhlasného architekta Antonia Gaudího a jeho obdivovatelé si ještě odskočili do dvou z jeho domů Casa Milá, Casa Batlló a do parku Güell s oblíbenou ještěrkou a mozaikami. Milovníci fotbalu si také přišli na své, a to na stadionu Camp Nou.

Již v Barceloně nám přálo počasí, ale v Andalusii jsme se vrátili do léta a sluníčka jsme si na našich výletech plně užívali. Andalusie je známá pro svoji maurskou architekturu, pro kterou jsou typické drobné ornamenty, nazývané arabesky. Ty jsme obdivovali v královských palácích (alcázares) v Málaze, Seville a hlavně v Alhambře (Granada), jež patří mezi skvosty maurského dědictví. V Córdobě jsme měli možnost nahlédnout do mešity, která byla ve 13. století proměněna na křesťanskou katedrálu. Také procházky místními úzkými uličkami plnými kaváren a obchůdků byly kouzelné.

Po náročných dnech jsme měli při večeři jedinečnou příležitost okusit španělskou kuchyni. Výběr byl tak bohatý, že málokdo zůstal u jednoho chodu.

Ze Španělska jsme si odvezli spoustu zážitků a dojmů.

Mgr. Monika Číhalová

 

Jak zájezd hodnotí samotní studenti?

Možnost vycestovat do cizí země byla sama o sobě skvělá. Ale jet do Španělska bylo pro mnohé splněným přáním. Pro všechny z nás to byl týden plní poznání, neboť si zde každý něco našel. Tisícileté stavby, fotbalový stadion anebo krásná Barcelona, Španělsko si zkrátka všechny něčím podmanilo a jsme moc rádi, že jsme se tohoto zájezdu mohli zúčastnit.
Kristýna Šeděnková

 

Jsme rády, že jsme se mohly tohoto zájezdu zúčastnit. Díky naší průvodkyni jsme poznali místní kulturu, zvyky a dozvěděli se spoustu nového o španělských památkách a historii. Volné chvíle jsme trávili na pláži, či ve městě, kde jsme si mohli procvičit španělštinu a vychutnat místní speciality. Na jihu Španělska se nám nejvíce líbila návštěva Alhambry v Granadě a Málagy.
Natálie Vicherková a Karolína Nečadová