Kabinet zeměpisu nespí, pracuje stále, a tak jsme se stejně jako loni vydali na zájmové dny do Polska. Devátý největší stát Evropy má totiž co nabídnout. Letošním ústředním tématem našeho výletu bylo zmapování stop industriálních památek Slezska a Malopolska.
V rámci ranní rozcvičky jsme absolvovali 13,1 km dlouhou jízdu na drezínách v Regulicích. Někdo hrál motor, jiný si hověl. Ani jsme nepostřehli, že hodina a půl byla v trapu. Místní dráha je jedinou dráhou takového typu v Malopolsku a jejím základem se stala trať č. 103, která byla zprovozněná již v roce 1899.
Poledne jsme strávili v městské části Katowic – Nikiszowci, což je původně dělnická kolonie městského typu budovaná v letech 1908-1919, byla postavena pro horníky z nedalekého dolu Giesche a tvoří ji tzv. familoky, což jsou
třípatrové cihlové obytné domy, které byly postaveny architekty Zillmannovými a tvoří ve městě 9 bloků. Čas oběda znamenal i návštěvu tzv. pączkarnie, kde jsme si smlsli na typických polských koblížcích s různými druhy polevy i náplně.
Poslední zastávkou na trase byl Historický stříbrný důl v Tarnovských horách, ten je zapsán na světovém seznamu památek UNESCO. V hloubce 40 m jsme absolvovali trasu o délce 1740 m ve tvaru trojúhelníku, který spojuje 3 šachty: Anděl, Zmije a Bůh žehnej. K vidění byla těžební místa z 18. a 19. století, část trasy jsme urazili pěšky, cca 300 metrů nás vezly lodičky.
Čas se naplnil a my vyrazili domů. Snad někdy zase v Polsku. Do zobaczenia!
Mgr. Marcela Dudová