Oktáva na návštěvě Okresního soudu v Ostravě aneb trestní právo v akci

Jak už bývá na této škole zvykem, i naše třída se konečně dočkala svého vytouženého zážitku a dne 30. 3. 2022 jsme v rámci výuky ZSV navštívili Okresní soud v Ostravě-Porubě. Zatímco někteří si možná představovali tíživou a znepokojivou atmosféru podobnou Kafkově Procesu, jiní šli do soudní síně s vidinou soudního líčení jako ze Soudkyně Barbary. Na místo našich mylných představ se nám však dostalo velice příjemně stráveného dne, neboť kromě teoretických informací a faktů jsme se zúčastnili také samotného soudního jednání, které se tentokrát zabývalo krádežemi.

Po bezpečnostní prohlídce, která nás, paranoidní jedince, vyděsila už jen z principu (co kdyby se nám v kapse sám od sebe zjevil třeba nůž?), jsme se přesunuli do jednací síně. Viděli jsme zahájení jednání, přednesení obžaloby a dokonce i závěrečné vynesení rozsudku, což bylo pro nás, teoretiky, nepochybně přínosné. Před zahájením jednání i po jeho skončení jsme měli možnost popovídat si s paní soudkyní a dozvědět se tak zákulisní informace z právního odvětví, ve kterém se paní soudkyně již dlouho pohybuje a je tak opravdu odbornicí ve svém oboru. Velice zajímavá byla myšlenka, že spravedlnost je skutečně slepá, jak se lidově říká, a že ani soudy nemohou nad lidmi podávat rozsudky tak, jako nehmatatelné vyšší síly. Paní soudkyně vykládala velice poutavě a nebála se užít ani humoru, tudíž výklad zaujal nepochybně i ty, kteří by radši v daný čas počítali příklady do genetiky. Dozvěděli jsme se například pár bonusových informací o přitěžujících okolnostech v soudním líčení a zjistili, že pro soudnictví se musí člověk zkrátka narodit, neboť to není práce pro každého.

Řekla bych, že mnozí z nás, kteří ještě na nižším stupni gymnázia toužili po kariérní budoucnosti v právní sféře, během poslechu historek a zhlédnutí soudního líčení dostali lehkou léčbu šokem a uvědomili si, že ne každý je pro tuto práci uzpůsoben. Přestože se z naší třídy kupa nových právníků a soudců podle všeho nevyklube, věřím, že si mnozí z nás pohled na trestní právo v akci alespoň užili a odnesli si informace, které využijí i v běžném životě, ať už při sledování Soudkyně Barbary či při reálném studiu práv na vysoké škole.

 

Kateřina Rusnoková, oktáva