Olomoucký fyzikální kaleidoskop

Čtveřice přednášek, které nás pod pojmem Fyzikální kaleidoskop čekaly, nakonec nebyly jen hodiny týkající se čistě této přírodní vědy, ale zabředly i do jiných oborů, a my jsme tak nahlédly například do oblasti biologie nebo si na přednášejících ověřily své znalosti českých dialektů. Každá z přednášek se týkala jiného tématu a ze všech jsme si odnesly něco nového. Zároveň však pro nás byly některé body  opakováním a hlubším poznáním látky, se kterou se setkáváme ve výuce jako třeba princip fotosyntézy či stavba oka.

Velmi nás oslovila přednáška Robot zahradníkem, ale Zrakové klamy pro nás byly rozhodně nejzajímavější. Dozvěděli jsme se například o následném obrazu, který spočívá v tom, že vidíme obraz i poté, co se na něj přestaneme dívat. O tom, že ve tmě můžeme zboku vidět objekty ostřejší a jasnější. A vyzkoušeli jsme si, že se naším očím nedá vždycky věřit na sto procent.

Program doprovázely ještě dvě přednášky na téma Tornádo na jihu Moravy a Šaty dělají materiál.

Takový den byl příjemným zpestřením běžného školního týdne a zároveň velice poučným. Už se těšíme, co zajímavého ze světa fyziky poznáme další rok.

 

Eva Barčová, Kristýna Šeděnková, kvinta A