Ostravský psí útulek

V pátek 11. listopadu 2022 jsme v rámci biologického semináře navštívili Ostravský psí útulek v Třebovicích. Hlavním tématem exkuze byla etologická pozorování zvířat v atypických podmínkách. V 15 hodin jsme se všichni setkali před vstupní branou s očekáváním, spoustou otázek v hlavě a hlavně se dvěma taškami s pamlsky.

Nejprve nás čekala prohlídka ošetřovny. Dozvěděli jsme se, jak probíhá celý proces přijetí nově nalezeného pejska do útulku – jaká očkování dostane a kolik času stráví v karanténě, jak se postupuje v případě, že se jejich svěřenci zhorší zdravotní stav či jaký mají pejsci režim. Poté nadešel čas na naše otázky a rovnou podotýkám, že jich rozhodně nebylo málo.

Následovala prohlídka kotců a spousta srdceryvných a žadonících pohledů psů, kolem nichž jsme procházeli. Každého tato část zasáhla a minimálně pár z nás už v hlavě začalo spřádat plány, jak některou nešťastnou duši zachránit.

Nejzajímavější a nejpřínosnější byla podle mě závěrečná část naší exkurze. Měli jsme možnost prohlédnout si dodávku, jež se využívá při odchytu zvířat.  Samozřejmostí byla také ukázka vybavení, které se v ní ukrývá a vysvětlení, k čemu co slouží a jak to funguje. Pán, který odchyty na území Ostravy realizuje, mluvil poutavě a my tak měli možnost vyslechnout si množství velmi zajímavých příběhů z praxe. Schválně, věděli byste, jak sundat dlouhého hada, jenž se táhne po stoupačkách přes několik pater, že v útulku byla dokonce jeden čas koza či proč je horší nechat psa uvázaného v létě uprostřed lesa než někde u rozpálené silnice?

Myslím, že tato akce byla přínosná nejen pro nás, ale také pro psy, kterým jsme snad pamlsky mohli alespoň krapet zpříjemnit den. Odnášíme spoustu nových informací, poznatků a zajímavých historek, které jen tak nezapomeneme!

Natálie Vicherková, septima A