Planeta 3000 – Madagaskar

Dne 30. září 2021 se tercie a sexty vypravily do nedalekého Kina Luna, aby zhlédly dokument a vyslechly si průvodní komentář fotografa a cestovatele Adama Lelka o jeho cestě na Madagaskar a hledání tajemného obřadu jménem Famadihana.

Famadihana znamená v překladu „obracení kostí“. Jedná se o posmrtný obřad, během kterého je nebožtík vyňat z hrobu a oblečen do nového roucha. Jeho příbuzní a přátelé jej poté vezmou na procházku po okolí a ukážou mu, co je ve vesnici nového, přičemž dobré jídlo a pití nesmí chybět. Je velmi těžké stát se svědkem tohoto rituálu kvůli prastaré pověře, takže jediný způsob, jak zhlédnout Famadihanu, je jednoduše narazit na místní, jak tento rituál provádějí.

Kromě postřehů o Famadihaně jsme také nasbírali mnoho zajímavých poznatků o místní kultuře a očima našeho průvodce poznali zdejší moře, čarokrásné národní parky plné endemitů i srdečnou přívětivost zdejších obyvatel.

Určitě nebudu hovořit pouze za sebe, když prohlásím, že tato přednáška přinesla mnoho nám dosud neznámých faktů, a přiznejme si to – kdo z vás aspoň na chvíli nezamhouřil oči, aby se na přenádherný Madagaskar mohl přenést sám?

Hanka Brožková, sexta B

Madagaskar – galerie projektu