Proběhl 13. ročník Soutěžní přehlídky studentských programů

Ve čtvrtek 21. dubna na naší škole proběhla Soutěžní přehlídka studentských programů pro studenty gymnázií Moravskoslezského kraje a ostravských základních škol.

Odborná komise zasedla ve složení:

doc. RNDr. PaedDr. Hashim Habiballa, Ph.D., Ph.D. (Katedra informatiky a počítačů OU)

Mgr. Rostislav Fojtík, Ph.D. (Katedra informatiky a počítačů OU)

Ing. Robert Pastor, Ph.D (Katedra robotiky fakulty strojní VŠB-TU)

 

KATEGORIE I. – Programovací jazyky

Tato kategorie byla rozdělena na tři další podkategorie – mládež, žáci s dětskými vývojovými prostředími a žáci s vyššími programovacími jazyky. Našim studentům se zde příliš nedařilo.

MLÁDEŽ

Na prvním místě se se svým Rozšířením do prohlížeče na podporu koncentrace umístil Michal Bravanský z bíloveckého gymnázia. Stříbrný skončil Michal Kunc z Gymnázia Orlová s velice zajímavým projektem – Bankovním systémem, který vyhrál cenu diváků. S třetím místem se spokojil Jakub Zegzulka s projektem Responzivní webové stránky s animacemi.

ŽÁCI S DĚTSKÝMI VÝVOJOVÝMI PROSTŘEDÍMI

V této kategorii se naše gymnázium mohlo chlubit širokým zastoupením, ale k úspěchu to nestačilo. S projektem Autodráha se o 2. místo dělil Ondřej Míča (1.B), Jan Linhart (1.A) a František Vaněk (1.A) s projektem Ozoboti v Ostravě. Na prvním místě skončil Ondřej Kočur z Wichterlova gymnázia, který nám představil svůj Monster project.

ŽÁCI S VYŠŠÍMI PROGRAMOVACÍMI JAZYKY

I tato kategorie překypovala velice zajímavými projekty. Jedním z nich byl Analyzátor čistoty od Marka Hanuse z frenštátského gymnázia, jenž si svým projektem právem zasloužil první místo. Druhé a třetí místo zaujali studenti Wichterleho gymnázia – Tomáš Wróbel s Tvorbou myšlenkových map na druhém místě a Vít Kaděra s Mašinkami na třetím. Bramborovou medaili obdržel se svým Discord botem Matěj Ševčík (4.B).

KATEGORIE II. – Roboti LEGO Mindstorms EV3

S roboty se soutěžilo ve dvou disciplínách: LEGO MINISUMO, v němž kontumačně zvítězil domácí tým ve složení Matěj Hošek (4.A) a Radim Gabriel (5.B) díky technické závadě na stroji soupeřícího týmu. LEGO SPRINT vyhrál tým Víta Kaděry a Petra Němce z Wichterleho gymnázia, když závod na 10 m ovládli vynikajícím časem 4,5 s.

Všichni ocenění studenti v programátorských kategoriích si kromě diplomů odnesli věcné ceny v podobě poukázek na nákup zboží v TS Bohemia, výherci robotických soutěží vybojovali sladké odměny v podobě medových dortů Marlenka.

Šikovnost studentů se letos na přehlídce bohužel promítla i negativně. Několik programátorů s již hotovými projekty nakonec účast zrušilo a dalo přednost boji v krajském kole Fyzikální olympiády. O to více se těšíme na další ročník.

Děkujeme MMO Ostrava za finanční podporu, díky níž se nám podařilo přehlídku po dvouleté covidové pauze zase obnovit.

Radim Gabriel