Společenské vědy

Studentské eurovolby 2024

Ve dnech 21.-22. května 2024 se v celé České republice otevřely volební místnosti, v nichž studenti středních škol mohli využít svého aktivního volebního práva ve volbách do Evropského parlamentu.

EXPO GVOZ 2024

17. května proběhl druhý ročník soutěžní přehlídky studentských firem EXPO GVOZ 2024.

Pražský studentský summit

V dubnu proběhla závěrečná konference celoročního vzdělávacího projektu pro studenty středních a vysokých škol Pražský studentský summit, kterého se zúčastnilo také šest našich sextánů.

Finance v praxi

Fenomén mizejících peněz, penzijko, ETFka, zlato, bitcoin, živnosti, socko a zdravko, daně… Bylo toho opravdu hodně!

JA EXPO 2024

10. dubna studenti semináře Aplikovaná ekonomie navštívili soutěžní veletrh studentských firem JA EXPO 2024, který se konal v pražské Galerii Harfa.

Workshop Zdanění studentských brigád

Připojili jsme se k celosvětové události Global Money Week a v rámci této akce jsme 19. března 2024 uspořádali workshop na téma Zdanění studentských brigád.

Simulace zastupitelstva

Dne 29. 1. 2024 jsme se zúčastnili simulace jednání zastupitelstva města Ostravy, na jejíž organizaci se podíleli Daniel Lukas a Adam Procházka ze 6. A.

Velký úspěch studentské firmy!

Velkého úspěchu dosáhla naše studentská firma FUSION, kterou na začátku roku založily v rámci semináře Aplikovaná ekonomie studentky 7. A Eva Barčová a Simona Kovalčíková.

Ekonomická olympiáda

I v letošním školním roce se studenti septim a oktáv zúčastnili Ekonomické olympiády.

Simulace zastupitelstva MSK

Na konci října sextáni vyměnili školní lavice a třídy za křesla v jednacím sále Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a zúčastnili se Simulace zastupitelstva MSK.

Bankéři do škol

V listopadu se studenti tercií a kvint zúčastnili besedy v rámci vzdělávacího projektu „Bankéři do škol“, který zaštiťuje Česká bankovní asociace. Tato iniciativa umožňuje setkání odborníků z bank se studenty, kteří tak mají možnost získat neocenitelné znalosti z oblasti správy osobních financí a kyberbezpečnosti.

Oktávy v Odrách

Každé místo má svůj příběh. Některá tak známý, že je netřeba představovat, jiná naopak téměř zapomenutý. A takovému málem zapomenutému příběhu byla věnována naše exkurze do malebného městečka Odry. Málem zapomenutému, nebýt skvělých lidí, se kterými jsme měli tu možnost se setkat a kteří jsou skvělým úkazem toho, jak láska a odhodlání takové příběhy zachraňují pro ty, kteří přijdou po nás.

Konference #ČESKO budoucnosti

David Procházka ze sexty A se 13. 10. 2023 v pražském DOXu zúčastnil konference #ČESKObudoucnosti coby zástupce mládežnické organizace Mladí demokraté a také coby aktivní student.

JA Czech EXPO Praha

30. března jsme v rámci semináře Aplikovaná ekonomie navštívili soutěžní veletrh studentských firem JA Czech EXPO.

Mediální olympiáda

Ve středu 25. 1. proběhlo první kolo Mediální olympiády. Přestože ani jeden z našich týmů nepostoupil mezi prvních pět finalistů, akci jsme si užili a všem zúčastněným studentům děkujeme.

Ostravské paragrafy

Mají taláry univerzální velikost? Co se stane s dluhem, který nikdo nesplatí? Mají vězni na Vánoce kapra? Proběhla v ostravské věznici někdy vzpoura?

Prohlídka ostravské vazební věznice

Ve čtvrtek 26. 5. jsme v rámci akce Ostravské paragrafy dostali příležitost navštívit Vazební věznici, která nás přivítala o poznání tísnivější atmosférou než středeční Okresní soud.

Septima u soudu

Možnost nahlédnout pod pokličku (nebo pod talár?) soudního líčení je příležitost, která se neodmítá. Obzvlášť, pokud se jedná o trestní právo. Nám se taková příležitost naskytla ve středu 25. května.

Zatracená práce kvintánů

Festival Jeden svět je mezinárodní akce, na které se vysílají dokumentární filmy zaměřené na problematiku lidských práv. Ten náš byl více než aktuální, protože se týkal nezávislé žurnalistiky v Rusku.