Kvinta A v archivu
Jak vypadá práce archivářů? Žáci 5. A zjišťovali v Archivu města Ostravy.
Jak vypadá práce archivářů? Žáci 5. A zjišťovali v Archivu města Ostravy.
Čtvrtek 22. 9., ve třičtvrtě na sedm ráno nastupujeme do vlaku směr Brno, kam přijíždíme v devět hodin. O půl hodiny později nás šalina vyklopí na výstavišti. Náš cíl: Výstava Tutanchamon…
6. září 2022 se třídy 2.A a 2.B zúčastnily dějepisné exkurze v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře.
Ve čtvrtek 2. června zavítal do naší školy lektor z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze Mgr. Pýcha, Ph.D., aby s našimi studenty 5. A, 7. a 4.A v rámci hodin dějepisu udělal workshop na téma „Historie, fotografie a média.“
Průvodci pro žáky připravili aktivity spojené s pravěkým osídlením našeho regionu, s počátky středověku na Těšínsku a rodem Piastovců.
Ve středu 20. dubna se uskutečnila dějepisná exkurze sext na Opavsko, kde si měli studenti možnost prohlédnout interiéry a exteriér zámku Raduň, původně gotické tvrze, přestavěné v 16. století na renesanční zámek.
V úterý 19. dubna si studenti tercie B v rámci projektu Živá katedrála, kterou nabízí ŘKF v Moravské Ostravě, prohlédli katedrálu Božského Spasitele v centru Ostravy.
Studenti kvinty A měli možnost seznámit se s posláním archivu jako instituce, strukturou českých archivů, historií a archivními fondy našeho městského archivu i způsobem nakládání s archiváliemi či jejich ukládáním.
Na naše gymnázium zavítali lektoři z Muzea romské kultury v Brně, kteří virtuálně provedli naše kvartány stálou muzejní expozicí „Příběh Romů“.
Koncem ledna proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády.
Prohlubujeme si znalosti o základech naší vlastní kultury a civilizace.
14. 9. 2021 jsme absolvovali exkurzi do Archeoparku Chotěbuz, která byla příjemným doplněním výuky dějepisu.
Kdo nás okupoval? Kdo osvobodil? Můžou za všechno Židé a cyklisté? Tak toto všechno a ještě více bylo zodpovězeno během výukového programu v Hrabyni, jehož se zúčastnili kvartáni. Kéž se z toho poučí!