Převezměte terezínskou štafetu 2024
Uvažovala jste někdy nad tím, proč jste přežila zrovna Vy? Odpověď pamětnice Michaely Vidlákové ve mně zůstane asi navždy.
Uvažovala jste někdy nad tím, proč jste přežila zrovna Vy? Odpověď pamětnice Michaely Vidlákové ve mně zůstane asi navždy.
O odpornostech komunistického režimu v Československu už toho bylo sepsáno a natočeno mnoho. Každý by měl mít aspoň hrubou představu o této temné stránce minulosti naší země. Vláda jedné strany, cenzura, hranice zapečetěné ostnatým drátem. Desetitisíce lidí v lágrech.
Grossmannova vila zaujala i studenty Dějepisného semináře.
Už před devátou hodinou ve čtvrtek 12. září bylo možné pozorovat, jak do industriálního prostředí Dolních Vítkovic směřují zástupy středoškoláků z různých míst Moravskoslezského kraje. Naše kvarty a sexty se k nim přidaly a v zaplněném Gongu nejprve zhlédly Jeden život, životopisný film o siru Nicolasi Wintonovi.
Studenti Dějepisného semináře se v pátek 6. září seznámili s osudem pamětníka Jiřího Bartečka v kině Luna, kde se zúčastnili besedy a poté projekce krátkého dokumentu.
Na konci května 2024 se obě kvinty vydaly do Archeoparku Chotěbuz, kde absolvovaly vzdělávací program Branou do minulosti.
Dne 16. 5. jsme navštívili Národní památník II. světové války v Hrabyni.
Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní soutěží s mnohaletou tradicí.
Exkurze do Osvětimi byla něco, na co nás připravovali už několik let, vzhledem k tomu, že to je v kalendáři septim na pravidelné bázi.
Dne 19. 2. 2024 přijel za septimány a studenty dějepisného semináře Ing. Lubomír Vejražka z Ústavu pro studium totalitních režimů.
18. ledna 2024 proběhlo na ZŠ Mitušova v Ostravě-Hrabůvce okresní kolo Dějepisné olympiády na téma „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko).“
V závěru listopadu proběhlo, jako už každoročně, školní kolo Dějepisné olympiády, kterou zastřešuje již druhým rokem Univerzita Hradec Králové.
Naše cesta započala dne 20. 9. před kostelem sv. Ducha. Třídy 2. A a 2. B s paní asistentkou a profesorkami Fialovou a Skotnicovou se vydaly do Archeoparku v Chotěbuzi.
V pondělí 29. května se v časných ranních hodinách scházíme na parkovišti před kostelem svatého Ducha a něco málo po půl sedmé se vydáváme na poměrně dlouhou cestu do Osvětimi.
Dne 18. dubna jsem se zúčastnili regionální dějepisné exkurze, která nás provedla katedrálou Božského Spasitele, kostelem svatého Václava a Ostravským muzeem, jehož expozice nám přiblížila historii Ostravy.
Jak vypadá práce archivářů? Žáci 5. A zjišťovali v Archivu města Ostravy.
Čtvrtek 22. 9., ve třičtvrtě na sedm ráno nastupujeme do vlaku směr Brno, kam přijíždíme v devět hodin. O půl hodiny později nás šalina vyklopí na výstavišti. Náš cíl: Výstava Tutanchamon…
6. září 2022 se třídy 2.A a 2.B zúčastnily dějepisné exkurze v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře.
Ve čtvrtek 2. června zavítal do naší školy lektor z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze Mgr. Pýcha, Ph.D., aby s našimi studenty 5. A, 7. a 4.A v rámci hodin dějepisu udělal workshop na téma „Historie, fotografie a média.“
Průvodci pro žáky připravili aktivity spojené s pravěkým osídlením našeho regionu, s počátky středověku na Těšínsku a rodem Piastovců.
Ve středu 20. dubna se uskutečnila dějepisná exkurze sext na Opavsko, kde si měli studenti možnost prohlédnout interiéry a exteriér zámku Raduň, původně gotické tvrze, přestavěné v 16. století na renesanční zámek.
V úterý 19. dubna si studenti tercie B v rámci projektu Živá katedrála, kterou nabízí ŘKF v Moravské Ostravě, prohlédli katedrálu Božského Spasitele v centru Ostravy.
Studenti kvinty A měli možnost seznámit se s posláním archivu jako instituce, strukturou českých archivů, historií a archivními fondy našeho městského archivu i způsobem nakládání s archiváliemi či jejich ukládáním.
Na naše gymnázium zavítali lektoři z Muzea romské kultury v Brně, kteří virtuálně provedli naše kvartány stálou muzejní expozicí „Příběh Romů“.
Koncem ledna proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády.
Prohlubujeme si znalosti o základech naší vlastní kultury a civilizace.
14. 9. 2021 jsme absolvovali exkurzi do Archeoparku Chotěbuz, která byla příjemným doplněním výuky dějepisu.
Kdo nás okupoval? Kdo osvobodil? Můžou za všechno Židé a cyklisté? Tak toto všechno a ještě více bylo zodpovězeno během výukového programu v Hrabyni, jehož se zúčastnili kvartáni. Kéž se z toho poučí!